Anasayfa

MENDERES ÖYLE İSTEMİŞ!
Taka Gazetesi
08 Mayıs 2013

Menderes Hükümetinin Ulaştırma Bakanı Arif Demirer'in oğlu Mehmet Arif Demirer Trabzon Fatih Mahallesi Muhtarı Zeki Batar'ı aradı.

Ardından ise Türk Maarif Vekaleti eski Eserler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından yayınlanan Türk Arkeoloji dergisindeki yazıları gönderdi.

1962'de müze

Buna göre, 1958 yılında Ayasofya Camiinin eski haline döndürülmesi için Adnan Menderes düğmeye basmış ve müze yapılması için çalışma yaptırtmış. 1959 yılında cami olarak ibadet yapılırken bu durdurulmuş ve 1962 yılında da müzeye çevrilmiş.

İyi araştırın

Muhtar Zeki Batar, 'Menderes gibi manevi değerleri güçlü bir merhum Başbakanın yaptığı bu çalışmayı tersine çevirmek doğru değil. Tarih iyi araştırılsın ve Trabzon'a zarar verilecek adımlar atılmasın' dedi

Trabzon Ayasofya Mahallesi Muhtarı Zeki Batar'ın telefonu çaldı. Arayan isim Mehmet Arif Demirer. Kendisi Menderes hükümetinin Ulaştırma Bakanı Arif Demirer'in oğlu olarak tanıttı. Ayrıca Anayurt Gazatesi'nin de yazarı.

Demirer Fatih Mahallesi muhtarı Batar'ın faksını aldı. Ardından da Ayasofya Müzesi ile ilgili hem yabancı yazar David Winfield'in yazısını hem de kendisinin 29 Nisan Günü Anayurt gazetesindeki yazısını gönderdi. Türk Maarif Vekaleti eski Eserler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından yayınlanan Türk Arkeoloji Dergisindeki yazıları da ulaştırdı.

Yazılara göre, 1573 Trabzon'un fethinden sonra cami yapılan Ayasofya müzesi ile ilgili 1958 yılında Menderes'in talimatı ile 'Aslına döndürülmesi talimatı veriliyor' bunun üzerine uzmanlar çalışma yapıyorlar ve freksler ortaya çıkarılıyor. 1959 yılında da camide ibadet durduruluyor ve 1962 yılında da müze olarak açılıyor. Ancak Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edildiği için bunu göremiyorlar.

Turizme ciddi zarar verir

Ayasofya Mahallesi Muhtarı Zeki Batar, son yapılmak istenen düzenleme ile ilgili olarak şunları söylüyor:

'Fatih Mahallesinde eğer bir camiye ihtiyaç varsa bunun öncülüğünü ben yapacağım ve yeni bir cami yapalım. Ayasofya müze olarak kalmalı. Turizm açısından kalmalı, Trabzon açısından kalmalı. Tarihe saygı açısından kalmalı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından alınan bu kararın bir kez daha gözden geçirilmesini arzu ediyoruz.'

MENDERES ÖYLE İSTEMİŞ!