Son Güncelleme: 16 Ağustos 2019 13:46:41

Tarihi Süreçte Trabzon Kadınının Giyinişi Albümü-Moda Hep Vardı

Ankara'daki Trabzon Vakfı'nın Kadın Platformu, şehrimiz kadınının kültür elçiliği misyonunu yüklenerek geçmişten günümüze Trabzon kadınına dair yaşanmışlıkları araştırmakta ve belgesel döküman olarak sunmaktadır. Trabzonlu kadınlarla ortak yürütülen bu çalışmayla ilgili olarak konuşan Vakıf Başkanı Bilgin Aygül “Kadın Platformumuz bu albüm kitapla kadınımıza dair tarihimize bir not düşürmüştür.” diyerek araştırmaların süreceğini ve bunu destekleyeceklerini bildirmiştir.

“Tarihi Süreçte Trabzon Kadınının Giyinişi Albümü-Moda Hep Vardı” adlı koleksiyon kitabı hazırlayan Platform Başkanı Yüksel Aksu şunları söyledi.
“Trabzon kadını bölgenin de kendisine kattığı özellikler ve değerlerle, güçlü, çalışkan, yaşam tarzı ve kişisel özellikleriyle, uluslararası tescil edilmiş güzelliğiyle öne çıkan, tarihten beri farklı medeniyetlerle sahip olduğu kültürü yansıtan bir yapıya sahip. Kitabımızda bunu açığa çıkarmaya çalıştık.

Albümde 1900'lü yıllardan 1960 yılına kadar bilinmeyen veya unutulan yaşanmışlıkları küçük bilgilendirici etiketlerle birkaç başlıkta sergiledik.

Modanın günlük yaşamdaki etkisini yansıttık. On yıllık dönemler itibariyle başlıklandırdığımız moda bölümünde temsili dünya modası resimleriyle kadınımızın aynı modayı uyguladığı çok özel fotoğraflarını sunduk.

Kur’anı Kerim’i hatmeden değişik yaştaki kızlarımızın duvak gelin teli ve yeni elbiseler giydirilerek, başarılarını takdir için hediye edilmiş gümüş rahle, komidinle çektirilmiş fotoğraflarını ve bu geleneği giriş yazılarıyla anlattık. Süregelen bu adeti ortaya çıkardık.

Koleksiyon kitabımızı, Ankara’daki Platformumuzun yönetim kurulu üyeleri ve albümlerini bizlere sunan Trabzon hanımefendileri birlikte imece usulüyle altı yıllık bir araştırma, toplama, arşivleme sonucu stüdyo çalışmalarıyla yaşama geçirdik. Yani bu kitap kişisel değil ortak kadın gücünün emeği ve gayretiyle oluşturulmuştur. Bunun için çok önemlidir. Kadın yarısıyla Trabzon’un bağrından doğmuş bir koleksiyon dökümandır. Ülkemizde bir ilk olmanın özelliğini taşımaktadır ve takdire şayan bir birliğin ürünüdür.

Kentimizin kültürel zenginliğine her geçen gün eklenmekte olan müzelerimizin varlığı biz de memnuniyet yaratmaktadır. 24 şubat 2017 tarihinde açılacak olan Trabzon Kent Müzesi'ne de bu albüm kitabımızı armağan etmenin gururunu taşımaktayız. Bu tür olumlu çalışmalar sonucunda Trabzon’da bir Kadın Müzesi'nin de kurulacağı müjdesini şehrimizin yöneticileri ve Sivil Toplum Kuruluşlarından beklemekteyiz. Müze için her konuda katkı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.”
Yüksel Aksu

Trabzon Kadınının giyim kültürü kitap oldu
Yayınlanma Tarihi : 13 Şubat 2017