Son Güncelleme: 14 Haziran 2019 18:17:54
TRABZON VAKFI YAYINLARI

TRABZON EL SANATLARI
KUNSTHANDWERKE AUS TRABZON
Mustafa Reşat Sümerkan
ISBN: 978-975-7871-36-1

İnsanoğlu tarih boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için bir takım eşyalar yapmış, bu eşyalara emeğini, bilgisini, becerisini, hissiyatını katarak el sanatlarını oluşturmuştur.

Sanayileşmenin getirdiği ekonomik, toplumsal değişiklikler geleneksel el sanatlarımızın büyük kısmının kaybolmasına, yozlaşmasına ve değişikliğe uğramasına neden olmaktadır.

El sanatlarımızın aslına uygun bir biçimde korunarak yaşatılmasının ekonomiye, istihdama, kültürel dokuya, turizme katkısının büyük olacağı bir gerçektir.

Bugün gelişmiş ekonomilerin turizm gelirlerinin % 6-7’si o ülkeye ait el sanatlarından elde edilmektedir. Kentimizin gelişmesinde turizm potansiyelinin değerlendirilmesi söz konusuysa umarım en kısa zamanda ve hep birlikte bir el sanatları müzesi ile el sanatları araştırma, eğitim, tasarım, uygulama merkezini kentimize kazandırırız.

Bu yıl bizler için önem taşıyor Ankara’da kurduğumuz Derneğimizin 40.cı, Vakfımızın 30.cu ve “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” mizin 10.cu yılı ve Etkinliğimizi kardeş kentimiz Almanya’nın Dortmund kentinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu ile birlikte 24-28 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.

Emeği geçen, destek olan herkese başta Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere minnettarız.

Trabzon El Sanatları çalışmasını hazırlayan araştırmacı yazar Mustafa Reşat Sümerkan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bilgin Aygül
Trabzon Vakfı Başkanı

Trabzon Vakfı Yayınları Trabzon El Sanatları Mustafa Reşat Sümerkan
Yayınlanma Tarihi : 11 Ekim 2016