Son Güncelleme: 24 Kasım 2020 13:21:03
Trabzon Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu Başkanı - Bilgin AYGÜL

Yönetim Kurulu Başkan Vekili - Prof.Dr. Kenan ARAZ

Yönetim Kurulu Genel Sekreteri - Devrim HACISALİHOĞLU

Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi - İlyas Emre YAYLA

Yönetim Kurulu Üyesi - Prof.Dr. Ruşen KELEŞ

Yönetim Kurulu Üyesi - Şevket ARZ

Yönetim Kurulu Üyesi - Sevinç TOK

Yönetim Kurulu Üyesi - Yüksel AKSU

Yönetim Kurulu Üyesi - Şaner ALAP

Yönetim Kurulu Üyesi - Lemi ATALAY

Yönetim Kurulu Üyesi - Adnan ÖZYURT

Yönetim Kurulu Üyesi - Herdem Uğur TOKEL

Yönetim Kurulu Üyesi - Sinan GÜVEN

Yayınlanma Tarihi : 7 Ekim 2020

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Trabzon'un değerli siması Aydın Valisi Hüseyin Aksoy'un, Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi 3.Ceza Dairesi Başkanı Fatih Aksoy'un, Hasibe Usta'nın, Zehra İmamoğlu'nun, Hasan Salih Aksoy'un, Halil Aksoy'un, Hamit Zafer Aksoy'un, Yavuz Aksoy'un ve Nusret Baba Aksoy'un babaları, Dr. Hakan Usta'nın ve Trabzon Vakfı Denetim Kurulu Üyemiz Ömer Faruk İmamoğlu'nun kayınpederleri
SEYFETTİN ASLAN AKSOY
87 yaşında hayatını kaybetti.

Merhumun cenazesi, 25 Kasım 2020 çarşamba günü saat 11:00'de, Trabzon Köprübaşı Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra aile mezarlığına defnedilecektir.

Trabzon Vakfı ve Derneği adına Merhuma Allah'tan rahmet, acılı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 24 Kasım 2020

Trabzonlu gravür sanatçısı, ressam Cemal Akyıldız´ı kaybettik.

Merhum Akyıldız'a Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cemal Akyıldız'ın cenazesi bugün saat 13:00 de Karacaahmet Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

Trabzon Vakfı olarak 2006 yılında Trabzon'a Hizmet Ödülü'nü, Trabzonumuzun en önemli değerlerinden olduğunu düşündüğümüz Cemal Akyıldız'a layık görmüş ve yapılan bir törenle kendisini onurlandırmıştık.

Vakfımızın kurguladığı ve organizasyonunu üstlendiği Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'nin Dortmund'da gerçekleştirilen 10'uncusu da dahil olmak üzere tamamında kendisini, olması gerektiği gibi, onur konuğu olarak ağırlamış, eserlerini sergilemiştik.

Cemal Akyıldız:
1933 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğan ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almak üzere İstanbul’a gelen Akyıldız, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi önemli ressamlardan ders aldı.

1951 yılında Cağaloğlu’nda açtığı atölyesinde çizimler yapmaya devam eden Akyıldız, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, İstanbul Valiliği binası gibi önemli tarihi mekânlar başta olmak üzere İstanbul’da 150’nin üzerinde tarihi eseri çizdi. Mimar Sinan’ın eserlerini, Osmanlı ve Selçuklu dönemi eserleri, camileri, padişah türbeleri ve çeşmeleri, Boğaziçi manzaralarını çizdi.

1956 yılında ilkokul karnelerinde okul kitaplarında bulunan Atatürk gravürünü çizen Akyıldız'ın, en önemli portre çizimleri Atatürk portreleriydi.

Yayınlanma Tarihi : 21 Kasım 2020
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Vakıf ve Dernek üyemiz Murat Alioğlu'nun kardeşi
FERHAT ALİOĞLU
vefat etmiştir.

Merhumun cenazesi, 20 Kasım 2020 Cuma günü Araklı'da defnedilmiştir.

Trabzon Vakfı ve Derneği adına Merhuma Allah'tan rahmet, acılı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2020
BASIN BÜLTENİ
02.10.2020

TRABZON VAKFI'NDA YENİ YÖNETİM KURULU

Trabzon Vakfı'nın (Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) 17'nci Olağan Genel Kurulu, Ankara'daki merkezinde toplandı.

Genel Kurul'da katılımcılar Yönetim, Denetim ve Onur Kurullarına, oy birliği ile asil ve yedek üyeleri seçtiler.

Genel Kurul sonrası yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımını yapan Trabzon Vakfı'nda Başkanlığa Bilgin Aygül, Başkan Vekilliğine Prof. Dr. Kenan Araz, Genel Sekreterliğe Devrim Hacısalihoğlu, Saymanlığa İlyas Emre Yayla, Üyeliklere Prof. Dr. Ruşen Keleş, Şevket Arz, Saner Alap, Yüksel Aksu, Lemi Atalay, Herdem UğurTokel, Sinan Güven, Sevinç Tok ve Adnan Özyurt getirildi.

Kamuoyunda Trabzon Vakfı

Trabzon Vakfı şimdiye kadar gelirleriyle ihtiyaç sahibi öğrencilere burs dağıtımını üstlendi. Resim, fotoğraf, yabancı dil, folklor kursları düzenlerken halen bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren Türk Halk Müziği (THM) ve Türk Sanat Müziği (TSM) koroları ve Trabzon Vakfı Fotoğrafçılık Kulübü'nü oluşturdu.

Trabzon Vakfı Kadın Platformu ile de önemli etkinliklere, sergi, konferans, basılı yayın çalışmalarına imza attı.

1980'li yıllardan günümüze kadar Trabzon konulu onlarca basılı eser yayımladı.

22 cilt ve bir dizinden oluşan, Kudret Emiroğlu tarafından yapılan çevrimyazılarıyla, orijinali Osmanlıca ve Latin alfabesiyle iki taraflı olarak basılan 23 ciltlik Trabzon salnameleri, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Trabzonlu tarihçi Hüseyin Albayrak'ın 4 ciltten oluşan Trabzon Basın Tarihi,( https://twitter.com/TrabzonV/status/1311982203258245121?s=20) çeşitli biyograf ve anı türü kitaplar, karikatür, resim, fotoğraf ve el sanatları albümleri, süreli Trabzon dergileri, Trabzon kültürü ve tarihinin aktarılması adına önemli bir birikimi oluşturdu.

(1996 yılında yayımlanan ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından da desteklenen 'Trabzon İli Kıyı Yönetimi' gibi çalışmaların da içinde yer aldığı bu eserlerden bazıları için : https://twitter.com/TrabzonV/status/1312014330427301888?s=20)

Trabzon Tanıtım Günleri ile diğer illere örnek oldu

Ancak kamuoyunda daha fazla tanınması, Trabzon Vakfı'nın kurguladığı ve organizasyonunu üstlendiği Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri ile oldu.

(Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri: http://trabzonvakfi.org.tr/trabzon/cgi-bin/t?parm1=SAL&parm2=&psta1=10)

Trabzon Vakfı'nın ilkini 2007 yılında Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği bu organizasyonun ardından pek çok ilin tanıtılması için birbiri ardı sıra İstanbul, Ankara ve farklı kentlerde benzer etkinlikler düzenlenmeye başlandı.

Trabzon Vakfı, geçtiğimiz 44 yıl boyunca, Trabzon'daki hemşehrileri kadar Trabzon dışında diğer illerdeki Trabzonlular için de lobicilik faaliyetleri yürüttü.

Doğal afetlerden zarar görenler için yardım kampanyası düzenlemek veya okul yaptırmak gibi toplumsal sorumluluk projelerini üstlenen Trabzon Vakfı, çeşitli dönemlerde Trabzonspor'a gelir kazandırmak amaçlı kampanyalara da öncülük yaptı.

Trabzon Vakfı'nın geçen Mayıs ayında yapılması gereken Genel Kurul toplantısı İçişleri Bakanlığı’nın “Koronavirüs Tedbirleri” konulu genelgesi kapsamında, vakıf ve derneklerin 16.03.2020 tarihi itibariyle her türlü toplantı ve faaliyetlerinin geçici olarak ertelenmesi nedeniyle yapılamamıştı.

Trabzon Vakfı, 1976 yılında Ankara'da faaliyetlerine başlayan Trabzon Derneği bünyesinde 1986 yılında kuruldu.

Trabzon Vakfı'nın faaaliyetleri ile ilgili görsel materyaller ve detaylı içerik bilgileri:
Web: http://trabzonvakfi.org.tr
Twitter: @TrabzonV
Facebook: @AnkaraTrabzonVakfi

Yayınlanma Tarihi : 3 Ekim 2020