Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 18:18:28
SANAL SÖYLEŞİ

Mustafa Reşat Sümerkan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Trabzon'un kentsel yaşam geleneklerinden örnekler" konulu söyleşi 12 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 16:00'da gerçekleşti.

Kentsel gelenekler kent kültürünün yansımasıdır. Çeşitli koşullar sebebiyle kentten kente farklılıklar gösterebilir. Bu söyleşide 1980 öncesinin anılarından yola çıkılarak Trabzon'a özgü örnekler sunuldu.

Mustafa Reşat Sümerkan, 1953 yılında Trabzon'da doğdu. 1977 yılında KTÜ Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu ve Bölüme asistan olarak girdi. Aralık 1990'da Doktora tezini tamamladı ve yardımcı doçentliğe atandı. 2007 yılında emekli oldu.

Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2021
SANAL SÖYLEŞİ

Prof. Dr. Nesrin Algan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Karadeniz Eylem Planı" konulu söyleşi 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 16:00'da gerçekleşti.

Yarı kapalı bir deniz olan Karadeniz, Avrupa ve Asya’nın iç kesimlerinde yaşayan 17 ülkede yaşayan 165 milyon kişinin faaliyetleriyle ciddi bir baskı altındadır. Bu denize kıyısı olan ülkelerin 1990'lı yıllardan bu yana ortaklaşa yürüttükleri koruma planına rağmen, özellikle iklim krizinin de etkisiyle Karadeniz'in çevresel yıkımının önüne geçmede istenilen başarıyı sağlamak henüz mümkün olamamıştır. Karadeniz'deki çevresel baskıyı azaltmak için kıyı ülkelerinin siyasi irade beyanlarını güçlendirecek önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Prof. Dr. Nesrin Algan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
(Mülkiye) Siyaset ve İdare Bölümü mezun olan Prof. Dr. Nesrin Algan, yüksek lisans ve doktora eğitimini aynı fakültede Kentleşme ve Çevre Sorunları bilim dalında yapmıştır. 1984-1998 yılları arasında Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı (daha sonra Çevre Bakanlığı) dış ilişkiler biriminde uzman ve yönetici olarak çalışmıştır. 1998’den bu yana AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Anabilim Dalında öğretim üyesidir. Çevresel Politikalar, Denizel Çevre Politikaları, Çevresel Güvenlik, Uluslararası Çevre Hukuku, Sürdürülebilir Gelişme, İklim Siyaseti ve Ekokırım alanlarında çalışan ve dersler veren Prof. Algan çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da gönüllü olarak görev yapmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 31 Mayıs 2021
SANAL SÖYLEŞİ

Tarihçi Kudret Emiroğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı "Halk Kültürü - Tarihsel Perspektifte Trabzon" konulu söyleşi 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 16:00'da gerçekleşti.

Yayınlanma Tarihi : 15 Mayıs 2021
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Dernek denetim kurulu üyelerimizden Ekrem Ulusoy'un kardeşi
MEHMET ULUSOY
vefat etmiştir.

Merhumun cenazesi, 17 Mayıs 2021 pazartesi günü saat 11:00'de kılınan cenaze namazından sonra Derecik'te defnedilmiştir.

Trabzon Vakfı ve Derneği adına Merhuma Allah'tan rahmet, acılı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2021
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Geçen ay kaybettiğimiz Dernek ve Vakıf kurucu ve çeşitli dönemler yönetim kurulu üyesi abimiz Süleyman Bilgiç'in eşi
ZEHRA BİLGİÇ
vefat etmiştir.

Trabzon Vakfı ve Derneği adına Merhumeye Allah'tan rahmet, acılı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 4 Mayıs 2021