Son Güncelleme: 21 Eylül 2023 11:53:57

İftar Yemeği

Trabzon Vakfı ve Derneği olarak Çankaya Belediyesi ile birlikte 11 Nisan 2023 Salı günü iftar yemeği düzenlenecektir. İftar Yemeğine katılacakların 0533 422 1389 no'lu telefondan Hülya Bilen'e bildirmesi önemle rica olunur.
Trabzon Vakfı ve Derneği Yönetim Kurulları

Yer : Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi
Adres: Yıldızevler Mah. Mustafa Şehit Doğan Caddesi No:60 Çankaya-ANKARA
iftar saatinden bir saat önce Ziya Gökalp Cad. Çankaya Belediyesi (Mado) önünden servis kalkacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 6 Nisan 2023
ERTELEME

Değerli Hemşehrilerimiz,
Ülkemizde 10 ilde meydana gelen ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına neden olan, ülkemizi üzüntüye boğan deprem faciası sebebiyle 24-28 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştireceğimiz "Cumhuriyetimizin 100.yılında Her Yönüyle Trabzon' etkinlikleri ve Trabzon Balosu ertelenmiştir.
Trabzon Balosu 3 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olup Etkinliklerle ilgili tarih ilerleyen günlerde paylaşılacaktır.
Anıtkabir ziyareti planlandığı gibi 24 Şubat 2023 tarihinde saat 10:30'da gerçekleştirilecektir.
Katılımcı ve ziyaretçilerimize önemle duyurulur, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Ülkemizin başı sağ olsun.
Trabzon Vakfı ve Derneği Yönetim Kurulları

Yayınlanma Tarihi : 13 Şubat 2023
ULUSUMUZUN BAŞI SAĞOLSUN
6 Şubat 2023 günü sabah saatlerinde yaşadığımız 7.7 büyüklüğündeki depremde hayatını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği Yönetim Kurulları
Yayınlanma Tarihi : 7 Şubat 2023

KAMUOYUNA DUYURULUR

Samsun'un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı'nda yer alan ve Samsun’un en simgesel anıtı olan büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temsil edildiği Onur Anıtı geçtiğimiz günlerde alçak ve hain bir saldırıyla karşı karşıya kaldı.

Ebedi başkomutanımızın, Türk Bağımsızlık Savaşı’nı başlattığı Samsun’a ayak bastığı noktada yer alan Onır Anıtı'na yapılan bu alçak saldırı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş ilkelerine, bağımsızlık fikrine ve Cumhuriyet değerlerine yönelen, son yıllarda gittikçe artarak süren saldırıların sonuncusu oldu.

Cumhuriyet değerlerini itibarsızlaştırmaya yönelik siyasi saldırılar gibi kurucu liderimizin temsil edildiği anıtlara yönelik vandallık da ülkemizin geleceğine, toplumumuzun birlikte barış içinde bağımsız bir ülkede yaşama iradesine yönelik tehlikeli girişimlerdir.

Bu nedenle milletimizin bütün kesimlerinin büyük tepkisini çeken saldırı Samsunlulardan ve ülkemizin 81 ilindeki yurttaşlarımızdan gereken yanıtı almakta gecikmedi.

Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin takipçisi olmayı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Trabzon Vakfı Yönetim Kurulu
Trabzon Derneği Yönetim Kurulu

Yayınlanma Tarihi : 6 Şubat 2022
BASIN BÜLTENİ
02.10.2020

TRABZON VAKFI'NDA YENİ YÖNETİM KURULU

Trabzon Vakfı'nın (Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) 17'nci Olağan Genel Kurulu, Ankara'daki merkezinde toplandı.

Genel Kurul'da katılımcılar Yönetim, Denetim ve Onur Kurullarına, oy birliği ile asil ve yedek üyeleri seçtiler.

Genel Kurul sonrası yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımını yapan Trabzon Vakfı'nda Başkanlığa Bilgin Aygül, Başkan Vekilliğine Prof. Dr. Kenan Araz, Genel Sekreterliğe Devrim Hacısalihoğlu, Saymanlığa İlyas Emre Yayla, Üyeliklere Prof. Dr. Ruşen Keleş, Şevket Arz, Saner Alap, Yüksel Aksu, Lemi Atalay, Herdem UğurTokel, Sinan Güven, Sevinç Tok ve Adnan Özyurt getirildi.

Kamuoyunda Trabzon Vakfı

Trabzon Vakfı şimdiye kadar gelirleriyle ihtiyaç sahibi öğrencilere burs dağıtımını üstlendi. Resim, fotoğraf, yabancı dil, folklor kursları düzenlerken halen bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren Türk Halk Müziği (THM) ve Türk Sanat Müziği (TSM) koroları ve Trabzon Vakfı Fotoğrafçılık Kulübü'nü oluşturdu.

Trabzon Vakfı Kadın Platformu ile de önemli etkinliklere, sergi, konferans, basılı yayın çalışmalarına imza attı.

1980'li yıllardan günümüze kadar Trabzon konulu onlarca basılı eser yayımladı.

22 cilt ve bir dizinden oluşan, Kudret Emiroğlu tarafından yapılan çevrimyazılarıyla, orijinali Osmanlıca ve Latin alfabesiyle iki taraflı olarak basılan 23 ciltlik Trabzon salnameleri, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Trabzonlu tarihçi Hüseyin Albayrak'ın 4 ciltten oluşan Trabzon Basın Tarihi,( https://twitter.com/TrabzonV/status/1311982203258245121?s=20) çeşitli biyograf ve anı türü kitaplar, karikatür, resim, fotoğraf ve el sanatları albümleri, süreli Trabzon dergileri, Trabzon kültürü ve tarihinin aktarılması adına önemli bir birikimi oluşturdu.

(1996 yılında yayımlanan ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından da desteklenen 'Trabzon İli Kıyı Yönetimi' gibi çalışmaların da içinde yer aldığı bu eserlerden bazıları için : https://twitter.com/TrabzonV/status/1312014330427301888?s=20)

Trabzon Tanıtım Günleri ile diğer illere örnek oldu

Ancak kamuoyunda daha fazla tanınması, Trabzon Vakfı'nın kurguladığı ve organizasyonunu üstlendiği Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri ile oldu.

(Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri: http://trabzonvakfi.org.tr/trabzon/cgi-bin/t?parm1=SAL&parm2=&psta1=10)

Trabzon Vakfı'nın ilkini 2007 yılında Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği bu organizasyonun ardından pek çok ilin tanıtılması için birbiri ardı sıra İstanbul, Ankara ve farklı kentlerde benzer etkinlikler düzenlenmeye başlandı.

Trabzon Vakfı, geçtiğimiz 44 yıl boyunca, Trabzon'daki hemşehrileri kadar Trabzon dışında diğer illerdeki Trabzonlular için de lobicilik faaliyetleri yürüttü.

Doğal afetlerden zarar görenler için yardım kampanyası düzenlemek veya okul yaptırmak gibi toplumsal sorumluluk projelerini üstlenen Trabzon Vakfı, çeşitli dönemlerde Trabzonspor'a gelir kazandırmak amaçlı kampanyalara da öncülük yaptı.

Trabzon Vakfı'nın geçen Mayıs ayında yapılması gereken Genel Kurul toplantısı İçişleri Bakanlığı’nın “Koronavirüs Tedbirleri” konulu genelgesi kapsamında, vakıf ve derneklerin 16.03.2020 tarihi itibariyle her türlü toplantı ve faaliyetlerinin geçici olarak ertelenmesi nedeniyle yapılamamıştı.

Trabzon Vakfı, 1976 yılında Ankara'da faaliyetlerine başlayan Trabzon Derneği bünyesinde 1986 yılında kuruldu.

Trabzon Vakfı'nın faaaliyetleri ile ilgili görsel materyaller ve detaylı içerik bilgileri:
Web: http://trabzonvakfi.org.tr
Twitter: @TrabzonV
Facebook: @AnkaraTrabzonVakfi

Yayınlanma Tarihi : 3 Ekim 2020