Son Güncelleme: 19 Eylül 2018 16:30:44

Duyurular

TRABZON ANADOLU VE KANUNİ ANADOLU LİSELİLER DERNEĞİ TAKADER’DEN BASIN AÇIKLAMASI


Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan “SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU”nda bulunan “MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI” listesinde okulumuz Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi yer almamıştır.

Bölgemizdeki ilk, ülkemizdeki 24. Anadolu Lisesi olarak 1982 yılında kurulan okulumuz, kurulduğu günden bugüne kadar aralıksız olarak sınavla tercih edilen bir okul olmuştur. Sadece bulunduğu semtten değil, bölgemizin tamamından öğrenci almış, fiziki imkânları ve kadrosu ile ülkemize yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde hizmet eden insanlar yetiştirmiş, yetiştirmeye devam etmektedir. Her yıl üniversiteye giriş sınavlarında büyük başarılara imza atmış, üniversite giriş sınavlarında ülke genelinde ilk 10’da ilk 100’de, ilk 1000’de sürekli olarak öğrencileri olmuştur. Başta TÜBİTAK olmak üzere birçok kurumun liselere yönelik yarışmalarında önemli dereceler elde etmiştir. Sportif açıdan ise basketbol, tenis, bisiklet, atıcılık, oryantiring, satranç gibi alanlarda bireysel ve takım halinde büyük başarıları bulunmaktadır. Kültürel yarışmalarda da hem edebi, hem de gösteri alanlarında dereceler elde edilmiştir. Bunların tamamı ülke genelinde ve halen sürdürülen başarılardır. Okulumuz, 2016 yılındaki başarısı ile ülke genelinde Anadolu Liseleri arasında 56. sırada yer almış, 2017 yılında ise ilk 50 lise arasına girmiştir. Geçtiğimiz yıl %1 ve %4’lük dilim aralığından 170 öğrenci almış, bu öğrencilerin 69’u taban puan açısından daha üstteki fen liselerine girebilecekken, bunun yerine okulumuzu tercih etmiştir. Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi sadece Trabzon’un değil tüm Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek taban puanla öğrenci alan Anadolu Lisesidir. Kısacası bölgenin marka haline gelmiş okuludur.

Okulumuz şu an “Hayat Boyu Öğrenme” ve “ERASMUS” programları çerçevesinde 6 adet Avrupa Birliği Projesini başarıyla yürütmektedir. Bu projelerle hem öğrencilerine hem de öğretmenlerine dünya ölçeğinde kendilerini geliştirme fırsatları sunmaktadır.

Bugün, Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nin yetiştirdiği, ülke genelinde ve uluslar arası düzeyde vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve devletimize hizmet etme sorumluluğu yüklediği mezunları olarak şunları ifade etmeyi de görevimiz olarak görüyoruz: Öncelikle okulumuzun bir gelenek haline gelen başarılarının mimarı kıymetli öğretmenlerimize ve idarecilerimize şükranlarımızı sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıkla uzun ömürler diliyoruz.

Okulumuzun, geleneksel başarıları, fiziki ve teknik altyapısı, konumu ve tarihi, mekanının Trabzon’a hizmet geçmişi, kadrosu ve benzeri tüm hususlar dikkate alındığında son yayınlanan “MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI” listesinde yer almaması ve bu eksikliğin teknik gerekçelerle izah edilmeye çalışılması kabul edilemez.%1-%4’lük dilimden öğrenci alan bu marka okulun %10’luk sınıflandırmaya girememiş olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Herhangi bir okulun niye bu listede yer aldığını asla tartışmıyoruz ve böyle bir kıyasın içine hiçbir zaman girmeyeceğimizi açıkça ifade ediyoruz.

Okulumuzun bahsettiğimiz listede yer almaması bir eksikliktir. Bu durum hızla düzeltilmelidir. Özellikle Trabzon’daki tüm inisiyatif sahiplerini, siyasetçileri, kent yöneticilerini, bu konuda irade beyanına ve harekete geçmeye davet ediyoruz. Biz, mezun olduğumuz kurumun niteliğinin farkındayız. Derdimiz, bizden sonrakilerin de niteliği değişmeden, köklü geçmişe sahip bu kurumdan istifade etmesi ve ülkemizi gelecekte daha da ileriye taşımalarıdır. Bu konuda mücadelemiz ulaşılabilen en son noktaya kadar devam edecektir.

Saygılarımızla.

TRABZON ANADOLU VE KANUNİ ANADOLU LİSELİLER DERNEĞİ (TAKADER)

Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2018

Duyurular

130. YILINDA
TRABZON LİSESİ


TARİH 11 KASIM 2017 CUMARTESİ

SAAT 11:00 ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYMA
ATATÜRK ALANI

SAAT 11:15 YÜRÜYÜŞ KORTEJİ
TRABZON LİSESİ'NE HAREKET

SAAT 12:30 TRABZON LİSESİ
KOKTEYL / PROTOKOL KONUŞMALARI

SAAT 14:00 BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ
TRABZON LİSESİ KONFERANS SALONU

SAAT 15:30 ATATÜRK ANITININ AÇILIŞI
TRABZON LİSESİ BAHÇESİ

SAAT 16:00 GELENEKSEL "PİLAV GÜNÜ" ETKİNLİĞİ
TRABZON LİSESİ

SAAT 19:00 BELGESEL FİLM HALK GÖSTERİMİ
HAMAMİZADE İHSAN BEY KÜLTÜR MERKEZİ

Yayınlanma Tarihi : 1 Kasım 2017

Duyurular

Şenol Güneş Spor Parkı 13 Haziran 2017'de Açılıyor


Çankaya Belediyesi, ünlü spor adamı Şenol Güneş’in adını, Spor Toto Teşkilatı işbirliği ile yapılan spor temalı parklarından birine veriyor. 26 bin m²’lik alanda 6 bin metrekare futbol sahası ile basketbol sahası ve büyük koşu yolu, fitness ve çocuk oyun alanları bulunan spor parkı, Yaşamkent’te hizmet verecek.

Park, Yaşamkent Mahallesi Seviye Koleji yanı 3245. Sokak ile 3251. Cadde köşesinde yer alıyor.

Parkın açılışı 13 Haziran 2017 Salı günü saat 12.00’de Şöhretler Karması maçı ile yapılacak.

Çankaya Belediyesine teşekkür eder, Şenol Güneş'e yaşam boyu başarılar dileriz.
Şenol Güneş Spor Parkının açılışına tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz.

Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2017

Duyurular

DUYURU


Vakfımız ve Derneğimiz, kentimizin doğasını, tarihini, mimari dokusunu, kültürünü, sanatını, ekonomisini, geleneksel ve yöresel değerlerini tanıtmak amacıyla, dokuz kez Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde, bir kez de yurt dışında (Almanya-Dortmund) olmak üzere on kez düzenlediği “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri”, çok geniş bir kitlenin ilgisini çekmiş ve diğer illerin de ilham kaynağı olma başarısını yakalamıştır. Kurgusu Vakfımıza ait olan etkinliğimizi izleyenler, ilk yıldan itibaren en kalabalık ve amaca uygun etkinlik olarak nitelendirmektedirler.

Bu etkinliklerimizin ilkini Sayın Abdullah GÜL, ikincisini Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN onurlandırmışlar ve diğer illerin de Trabzon’dan örnek almalarını söyleyerek etkinliklerimizi desteklemişlerdir. Bu etkinliklerimiz, TBMM başkanları, bakanlar, parti genel başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, yabancı misyon üyeleri, hemşehrilerimiz ve yüzbinlerce vatandaşımız tarafından beğeniyle izlenmiştir.

24 Şubat gününün, Trabzon’un Kurtuluş Günü olarak kutlanması nedeniyle bu etkinliklerimiz, 24 Şubat gününü kapsayan haftada, Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile Trabzon’un başta Trabzonspor olmak üzere kültür, sanat, eğitim, basın ve iş dünyasındaki aktörlerinin destek ve katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Trabzon Valiliğimiz, her yıl olduğu gibi Ankara Atatürk Kültür Merkezi Müdürlüğü ile yaptığı yazışmalar sonucu 21-27 Şubat 2017 tarihlerini bu etkinliğimize tahsis ettirmiş, biz de etkinlik organizasyonuna başlayarak katılmak isteyen birçok kurum, kuruluş ve firma ile anlaşmaya varmıştık. Ancak Trabzon Valimiz Sayın Yücel YAVUZ’un Trabzon basını ile 2 Ocak 2017 tarihinde yaptığı bir toplantıda, Trabzon Tanıtım Etkinliğinin bu yıl Nisan ayında Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi'nde değil başka mekanlarda Trabzon Valiliği'nin sevk ve komutasında yapılacağını, ayrıca bahse konu tarihlerin Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nden iptal ettirildiği kararını öğrenmiş bulunmaktayız.

Aynı amaçlı ve birbirine yakın tarihlerdeki etkinliklerin kentimizin tanıtımına olumlu bir katkı sağlamayacağını düşünerek 21-27 Şubat 2017 tarihleri arasında yapmayı planladığımız “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri”nin onbirincisini yapmaktan bu yıl üzülerek vazgeçmiş bulunmaktayız.

Vakfımızla sözleşme imzalayan kurum, kuruluş ve firmaların yaptıkları ödemeler ve alınan ödeme belgeleri 16-31 Ocak 2017 tarihleri arasında geri verilecektir.

Elimizde olmayan nedenlerden dolayı bu yıl “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri”ni iptal etmek zorunda kaldığımız için tüm katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden özür diliyoruz.

Vakfımız ve Derneğimiz, 40 yıllık geçmişinde olduğu gibi Trabzon’umuza ve hemşehrilerimize yönelik çalışmalarını arttırarak sürdürmeye devam edecektir.

Trabzon Derneği ve Trabzon Vakfı Yönetim Kurulları adına,

Mustafa CİNEL
Trabzon Derneği Başkanı
Bilgin AYGÜL
Trabzon Vakfı Başkanı
Yayınlanma Tarihi : 12 Ocak 2017

Duyurular

SERGİ


“Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar II”
sergimizi onurlandırmanızı dileriz.

Necmettin KARADUMAN
TAMEV Başkanı

09 - 24 ARALIK 2016
Bağdat Caddesi, No:483 /10, Çatalçeşme, Suadiye 34744 Kadıköy - İstanbul

HAYRİ AĞAN . OSMAN AKBAY . ALAETTİN AKSOY . HAKAN AKSU . SELMANUR AKTAȘ . CANAN ATALAY AKTUĞ . MUSTAFA SALİM AKTUĞ . GAYE SU AKYOL MUZAFFER AKYOL . ORSEV ALTINER . OSMAN ALTINTAȘ . ATİLLA ATAR . NURAY EKİM ATMACA . AYDIN AYAN . CAN AYAN . MUSTAFA AYAZ . HÜSEYİN AYDIN ERCAN AYÇİÇEK . EVRENSEL BAȘ . MEHER BAYRAMOĞLU . ÜMRAN BULUT ÖMER BURHANOĞLU . ALİ CANDAȘ . CEMİL CANDAȘ . MÜMİN CANDAȘ . FİKRİ CANTÜRK . AȘAN CORA . HAMİYE ÇOLAKOĞLU . RASİM ÇUBUKÇU . OGÜN DANİȘ KENAN DEMİR . TÜLİN DEMİRAY . OSMAN ZEKİ DEMİRKALE . AHMET UMUR DENİZ YAVUZ DENİZ . AHMET DOKSANOĞLU . HAYDAR DURMUȘ . SELMA DURUKANOĞLU İBRAHİM ENEZ . BURCU AYAN ERGEN . GÜLER GENÇ EROL . HAKAN ESMER BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU . ȘAFAK EYÜBOĞLU . SERAP MURATHANOĞLU EYRENCİ SARA FATHALİZADEH . NECATİ SEYDİ FERAHOĞLU . NURGÜL FERAHOĞLU . ADEM GENÇ . VEYSEL GÜNAY . ABİT GÜNER . MEHMET HACIFETTAHOĞLU . HASAN FEHMİ HIZAL . MURAT ILGIN . KEMAL İSKENDER . ORHAN İLYAS . ERTAN KADIOĞLU ZAFER KALFA . AHMET KALKAN . RAİF KALYONCU . YASEMİN KALYONCU METİN KARANİSOĞLU . ALAYBEY KAROĞLU . URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU YUSUF KATİPOĞLU . KORAY KEKÜLLÜOĞLU . KAYIHAN KESKİNOK . ZEKİ KIRAL AYSEL KUL . EKREM KUTLU . MUSTAFA HİKMET MALKOÇ . MUZAFFER MALKOÇ ÇİĞDEM MENTEȘOĞLU . CEYHAN MURATHANOĞLU . MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU . GÖNÜL NUHOĞLU . ADİL OCAK . SABİNE OTT . KAMER ÖNDER . BODİL ÖRS . İBRAHİM ÖRS . ASLI ÇAKAN ÖZEN . DENİZHAN ÖZER . MEHMET ÖZER ALPAY İSMAİL ÖZKAN . KEREM CAN ÖZMEN . SALDIRAN ÖZMEN . TAYFUN PİRSELİMOĞLU . FUAT SAKA . ASLI SALİ . ADİL SALİH . RAHMAN IȘIK SARIALİOĞLU AZMİ SEKBAN . MUSTAFA SEKBAN . NEDRET SEKBAN . ESRA ȘATIROĞLU . ȘAKİR ȘEYİHOĞLU . ȘUAYİP ȘEYİHOĞLU . KADİR ȘİȘGİNOĞLU . TUNÇ TANIȘIK . ELVAN TEKCAN . SÜLEYMAN SAİM TEKCAN . HASAN TUNA . SALİ TURAN . SELMAN UZUN . SAFA BAYAR YAVUZ . BİLAL YAZICI . HANEFİ YETER . SERPİL YETER BÜLENT YAVUZ YILMAZ . SERDAR YILMAZ . ȘENOL YOROZLU . ORHAN ZAFER

Yayınlanma Tarihi : 4 Aralık 2016