Son Güncelleme: 20 Mayıs 2019 14:29:07
KAMUOYUNA

Esenler Belediye Başkanı Tevfik GÖKSU katıldığı bir İftar programında Ekrem İMAMOĞLU’nun İstanbul Belediye Başkanlığını kazanmasına en çok Yunan medyasının sevindiğini ifade ederek İmamoğlu’nun nereli olduğunu İftara katılan yurttaşlara sormuş ve “TRABZON” cevabını alınca da “E Hesap büyük Olay büyük” diyerek Trabzonlu Ekrem İMAMOĞLU'nu Yunanlılarla özdeşleştirip vahim ve affedilemez bir bölücülük suçu işlemiştir. Tevfik GÖKSU’nun Trabzonlulara karşı ifade ettiği ayrıştırıcı bu sözleri kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. Biz Trabzonlular olarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyet İlkelerine sıkı sıkıya bağlı insanlarız. Bir Belediye Başkanı’nın siyasi rant için kullandığı nefret dili son derece üzücüdür.

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK 15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’a yaptığı ilk ziyarette söylediği şu sözler Trabzon ve Trabzonlular için bir şeref belgesi olarak kalacaktır.

“Arkadaşlar… Beş sene önce ilk kez Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Kanlı Savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri özverili çabaların kıymetli anısı bilincimde sürekli canlı kalacaktır. Bu yurtsever halka ve o kıymetli kahraman evlatlara sahip bulunan bu değerli yurdunuzu, Ermenistan’a bağlı bir bölge veya Pontus Krallığı yapma hayal ve istekleri ile tehditleri ne kadar korkunç bir girişimdi. Kuşkusuz bu korku artık sonsuza kadar hayal olmuştur.”

Yurdumuzun her köşesinde Trabzon’a, Trabzonlulara ve tüm Karadenizlilere büyük sevgi ve sempati duyulduğu açıktır. Bu nedenle her yurttaşımızın böylesine bölücü ve ayrılıkçı düşünce sahiplerine bütün olarak karşı çıkmalarının bir borç olduğu bilinmelidir.

Bu sözleriyle yurttaşlarımız arasında bölücülük ve ayrımcılık yaratmaya çalışan Tevfik GÖKSU’nun derhal özür dilemesini bekliyoruz.

Bilgin AYGÜL
Trabzon Vakfı Başkanı ANKARA

Necmettin SARAL
Trabzon Derneği Başkanı ANKARA

Hilmi SARAL
Of Derneği Başkanı ANKARA

Nizamettin ŞENTÜRK
Çaykara Derneği Başkanı ANKARA

Erdal ATALAY
Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı Başkanı İSTANBUL

Ömer Faruk İNCE
Büyükliman Derneği Başkanı ANKARA

Güven EROĞLU
Trabzon Kalkınma Derneği Başkanı ANKARA

Ayşegül BANKER ETKER
Tonya Derneği Başkanı ANKARA

Cengiz TOPALOĞLU
Trabzon Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İSTANBUL

Yayınlanma Tarihi : 16 Mayıs 2019

SÖYLEŞİ

"GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KANSER TEDAVİSİ"
konulu söyleşi,
Başkent Üniversitesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi
PROF. DR. FAİK SARIALİOĞLU'nun katılımı ile
25 Nisan 2019 Perşembe Günü Saat 16:00'da
Trabzon Vakfı Ahmet Yıldız Konferans salonunda gerçekleştirilecektir.
Katılımlarınızı bekliyoruz.

Yayınlanma Tarihi : 16 Nisan 2019

Trabzon Sanat Tiyatrosu Ankara´da

Trabzon Sanat Tiyatrosu'nun
"Şeytana Lanet"
adlı oyunu ile Ankara Ethos Tiyatro Festivali'ndeyiz.

Ankara'daki dostlara duyurulur.

Tarih: 14 Nisan 2019
Saat: 16:00
Yer: Düşkapanı Sanat Merkezi Çankaya-ANKARA

Yayınlanma Tarihi : 11 Nisan 2019
TRABZON ETKİNLİKLERİ BASIN BÜLTENİ

Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlemiş olduğu Kurtuluşunun 101. Yılında Trabzon Etkinlikleri, 21 Şubat 2019 tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezindeki açılış töreni ile başlamıştır. Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen’in de katıldığı törenle açılan etkinlikler kapsamında resim, heykel, fotoğraf, karikatür, keçe ve Trabzon kadınının yöresel el emeği sergileri 21-26 Şubat tarihleri arasında Ankara’daki Trabzonlularla ve kültür-sanat severlerle buluşmuştur. Bu sergilerde Trabzon Vakfı’nın fotoğraf, resim kulüpleri ve kadın platformunun bir yıllık çalışmalarının ürünleri ile Trabzon Sanatevi’ne bağlı sanatçıların fotoğraf, karikatür, resim ve heykelleri sergilenmiştir. Öte yandan etkinlikler kapsamında, 21-24 Şubat tarihleri arasında Trabzon’da kent kimliği ve mimari, sanat, çevre sorunları, kadın, spor, tarih, basın, siyasal ve sosyal hayat konularında paneller ve konferanslar gerçekleştirilmiştir. Bu söyleşilerde Trabzon’un yetiştirdiği değerli akademisyenler, bürokratlar, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler önemli konularda zengin içerikli konuşmalarla katılımcıları aydınlatmışlardır. Yine etkinliklere katılan Trabzonlu yazarlar, okuyucularıyla buluşup, imza günleri düzenlemişlerdir. Etkinlikler kapsamında akşam saatlerinde ise Opera Sanatçılarından Karadeniz Türküleri, Trabzon Vakfı Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği korolarının konserleri gerçekleştirilmiştir. Trabzon Vakfı Türk Halkı Müziği Korosunun konseri yakın zamanda kaybettiğimiz Trabzon Vakfı’nın değerli yöneticisi Hayrettin İmamoğlu’nun anısına atfedilmiştir.

Trabzon Etkinliklerinin finali ise, Trabzonun düşman işgalinden kurtuluş günü olan 24 Şubat tarihinde Sheraton Hotel’de düzenlenen Geleneksel Trabzon Balosu ile yapılmıştır. Muhteşem bir organizasyona sahne olan gecede Trabzonlu sanatçılar Süreyya Davulcuoğlu, Ezgi Eyüpoğlu ve İbrahim Can sahne almış, Kuzeyin Uşakları Halk Oyunları ekibi ise sergilediği horon gösterisiyle izleyicileri coşturmuştur. Her yıl Trabzon Balosu’nda, Trabzon’a önemli katkılarda bulunan kişilere geleneksel olarak verilen Sabahattin Sağıroğlu Ödülü ise bu yıl Trabzon’a ve Trabzonlu oluşumlara ekonomik, sosyal, kültürel, sanatsal, eğitimsel açıdan her zaman çok yönlü desteklerde bulunan Trabzonlu işadamı Ergun Gürsoy’a verilmiştir. Ergun Gürsoy bu büyük ödülü Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un elinden almıştır. Trabzon Vakfı ve Derneği tarafından düzenlenen Trabzon Balosuna ayrıca Trabzon Milletvekilleri Ahmet Kaya, Salih Cora ve Hüseyin Örs, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk, Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Halis Burhan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ve çok sayıda Trabzonlu bürokrat, iş adamı, kültür-sanat insanı da katılım sağlayarak, bu anlamlı geceyi onurlandırmışlardır.

Yayınlanma Tarihi : 26 Şubat 2019
Trabzon Vakfı ve Derneği Yönetim Kurullarının
Ortak Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde hem Diyanet İşleri Başkanı’nın Kadir Mısıroğlu ile yaptığı görüşmeye hem de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Atatürk heykeline yapılan provokatif saldırıyı kınamak isteyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün Trabzonlular hakkında haddini aşan ve tarihsel gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı vahim hatayı anladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında Kastını aşan sözleri nedeniyle özür dileyen Aygün, Trabzonluların Kurtuluş Savaşı sırasındaki kahramanlıklarının hatıralarında canlı olduğunu ifade etmiştir.

Bilindiği üzere 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’nden sonra dönemin küresel emperyalist devletleri tarafından Anadolu topraklarının işgale başlanması üzerine vatan savunması için ilk harekete geçen illerin başında Trabzon gelmektedir. Bunun için 10 Aralık 1918’de, Anadolu’da Milli Mücadele ateşinin öncüsü olan İstikbal gazetesini çıkarmaya başlayan Trabzonlular 12 Şubat 1919 tarihinde de Trabzon Muhafaza-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti’ni kurarak vatan savunması yapmak üzere bugünkü Trabzon, Giresun, Ordu, Rize ve Gümüşhane illerinde teşkilatlanmışlardı. Erzurum Kongresi’nin toplanmasında da öncü rolü bulunan bu cemiyet, bu kongreden sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğindeki Türk Milli mücadelesinin ön saflarında mücadele etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda yerini almıştır.

Trabzon ve Trabzonluların Türk Milli mücadelesindeki rolünü en güzel şekilde ifade eden de bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Onun 15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’a yaptığı ilk ziyaretinde, onuruna verilen yemekte söylediği şu sözler, Trabzon ve Trabzonlular için ilelebet bir şeref belgesi olarak kalacaktır:

“Trabzon ve Trabzonluları temsil eden bu önemli kişilerle Trabzon’da aynı sofrada bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle bugün yaptıkları coşkulu karşılamadan, gösterdikleri ciddi sevgi ve bağlılıktan dolayı, yüce Trabzon halkına arz etmeyi görev bildiğim gönülden teşekkürlerimi, bu seçkin topluluk aracılığıyla açıklama fırsatı bulduğum için son derece mutluyum.
Efendiler...
Trabzon halkının tamamını birlik ve beraberlik içinde gördüm. Kadınlarının, çocuklarının, ihtiyarlarının gözlerinde yaş gördüm. Bu ne coşkun duygulanma, bu ne sevecenlik, bu ne yüksek soyluluktur.
Arkadaşlar...
Beş sene önce ilk kez Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Kanlı Savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri özverili çabaların kıymetli anısı, bilincimde sürekli canlı kalacaktır. Bu yurtsever halka ve o kıymetli kahraman evlatlara sahip bulunan bu değerli yurdunuzu; Ermenistan’a bağlı bir bölge veya Pontus krallığı yapma hayal ve istekleri ile tehditleri ne kadar korkunç bir girişimdi. Kuşkusuz bu korku artık sonsuza kadar hayal olmuştur.”

Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği olarak CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün tarafından Trabzon ve Trabzonlulara yönelik yapılan haksız ve tarihsel gerçeklikten yoksun açıklamayı reddettiğimizi ve kınadığımızı belirtirken; Kadir Mısıroğlu ve aynı zihniyete mensup bir avuç “meczup”un, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın “En Büyük Eserim” diye tanımladığı Türkiye Cumhuriyeti’ni hiç kimsenin Atatürk yolundan ayırmaya gücü yetmeyeceğine inancımız tamdır.

Kamuoyuna duyurulur.

Bilgin AYGÜL
Trabzon Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
Mustafa CİNEL
Trabzon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Yayınlanma Tarihi : 15 Kasım 2018