Son Güncelleme: 22 Mayıs 2024 00:08:01

TRABZON VAKFI´NA YENİ YÖNETİM- TAKA Gazetesi - 8 Mayıs 2024 Editör: Birol Sancak

Trabzon Vakfı'nın (Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) 19'uncu Olağan Genel Kurulu, Ankara'daki merkezinde toplandı. Genel Kurulda katılımcılar Yönetim, Denetim ve Onur Kurullarının oy birliği ile asil ve yedek üyeleri seçtiler.

İŞTE YÖNETİMİ
Genel Kurul sonrası yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımını yapan Trabzon Vakfın'da Başkanlığa Bilgin Aygül, Başkan Vekilliğine Prof.Dr.Kenan Araz, Genel Sekreterliği Mehmet Çolakoğlu, Saymanlığa İlyas Emre Yayla, Üyeliklere Prof.Dr.Ruşen Keleş, Yusuf Hasançebi, Yaşar Tan, Baki Lütfü Uzun, Herdem Uğur Tokel, Sinan Güven, Sevinç Tok, Adnan Özyurt ve Mustafa Meriç getirildi.

MÜZİK KOROLARI
Trabzon Vakfı,Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği korolarının yanısıra Resim, Fotoğrafçılık, horon kursları düzenlenmekte her yıl bu çalışmaları konser, dinleti, gösteri ve sergilerle taçlandırmaktadır. 1980'li yıllardan günümüze kadar Trabzon konulu onlarca basılı eser yayınlanmış ve bu eserler birçok üniversite kütüphaneleri ile devlet ve özel kütüphanelerde öğrenciler ve halkın bilgisine sunulmuştur. Bu eserler arasında Kudret Emiroğlu tarafından hazırlanan 23 ciltlik Trabzon SALNAMELERİ ile tarihçi Hüseyin Albayrak'ın 4 ciltten oluşan Trabzon Basın Tarihi, biyografi ve anı türü kitaplar, resim, fotoğraf, el sanatları albümleri süreli Trabzon DERGİLERİ yer almaktadır.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR
Ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından da desteklenen "Trabzon İLİ Kıyı Yönetimi" gibi bilimsel çalışmalarda Trabzon ve Karadeniz bölgesine ışık tutmaya gayret edilmiştir. Bu eserler ile yapılan çalışmalar Trabzon kültürü ve tarihinin aktarılması adına önemli bir birikim oluşturmuştur. Trabzon Vakfının kurguladığı ve organizasyonunu üstlendiği Her yönü ile Trabzon Etkinlikleri Vakfın ülke çapında taşınmasında önemli rol oynamış ve diğer illere de örnek olmuştur. Trabzon Vakfı, 1976 yılında Ankara da kurulan Trabzon Derneği bünyesinde 1986 yılında kurulmuş olup kurulduğundan bu yana Trabzon ile ilgili tüm etkinliklerin içinde olmaya devam etmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 8 Mayıs 2024

Karadeniz Gazetesi 26 Şubat 2023
Yayınlanma Tarihi : 27 Şubat 2023
Trabzon Vakfı´ndan güzel etkinlikler

Doğan Bulgun
24 Saat Gazetesi 13 Mart 2017

Yayınlanma Tarihi : 13 Mart 2017

TRABZON AVRUPA’YI SALLAYACAK

‘Bize her yer Trabzon’ sözünün ne kadar anlamlı ve doğru söylendiğine bir kez daha tanıklık ediyoruz.

Trabzonlular Ankara ve İstanbul’dan sonra şimdi de Avrupa’yı fethe hazırlanıyor. Ama bu Kültür ve Sanat fethi. Almanya’nın Dortmund kentinde yapılacak olan ‘Her yönüyle Trabzon günleri’ sebebiyle çalışmalar devam ediyor.

İlk Buluşma Trabzon’daydı

Etkinlikle ilgili olarak ilk buluşma Trabzon’da gerçekleştirilmiş ve bu toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Gençlik ve Spor eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Avrupa Trabzon Dernekler Federasyonu Başkanı Salih Altınışık, İlçe Belediye Başkanları, STÖ temsilcileri ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri hazır bulunmuştu.

24-28 Şubat’ta Yapılacak

Almanya’nın Dortmund şehrinde 24-28 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan etkinlikler öncesi bilgiler veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un 9 yıl önce Ankara’da başlattığı her yönüyle Trabzon etkinliklerinin diğer tüm illere de örnek olduğunu ve diğer illerinde Trabzon gibi etkinlikler düzenlemeye başladığını ifade ederek, “Bu etkinliğimizin 10.’sunu Avrupa’da gerçekleştirme kararımızı uygulamaya koyuyoruz. Bu etkinlik için, birlikte örnek projeler gerçekleştirdiğimiz, Trabzon’umuzun kardeş şehri olan Almanya’nın Dortmund kenti seçildi. Bu yıl Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilerek Türk yurdu yapılışının 555., insanlarımızın Avrupa’ya işçi olarak çalışmaya başlamasının 55., Trabzon etkinliklerinin 10. yılı. İşte bu yılda ilk defa Trabzon’umuzu Avrupa’da bütün Avrupa’ya, bütün dünyaya tanıtacağız. Sayın Valimiz Abdil Celil Öz, TTSO Başkanı Sayın Hacısalihoğlu, Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sierau, Gençlik Spor eski Bakanı Sayın Özak, ATDF Başkanı Sayın Altınışık, Trabzon Vakfı Başkanı Sayın Aygül’den oluşan bir yönetim kurulu oluşturarak çalışmalarımıza başladık. 2016’nın 24-28 Şubat’ında Dortmund’da buluşuyoruz. Fransa’sından Hollanda’sına, Belçika’sından Almanya’sına kadar bütün uluslar Dortmund’da buluşacak. Bir büyük ön adımı yine Trabzon gerçekleştirmiş olacak” dedi.

Altınışık Ve Ekibi Ayakta

Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Altınışık da konuşmasında bu etkinliklerin Avrupa’daki Türkler ve Trabzonlular için heyecan verici olduğunu belirterek, “2016’da göçün 55. yılını yaşayacağız. Avrupa’da 5 milyon, kıta Avrupa’sında 4 milyon insanımız yaşıyoruz. Bunun çoğunluğu batı Avrupa’da yaşıyor. Sadece batı Avrupa’da Trabzon nüfusuna kayıtlı 250 bin hemşehrimiz yaşıyor. Bu etkinliklerde 300 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor ve bunun yüzde 25’inin yabancılardan oluşmasını arzu ediyoruz. Avrupa’ya bir ilki yaşatacağız. Etkinliklerimiz şimdiden Trabzon’umuza ülkemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Dortmund’un Başkanı Heyecanlı

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau ise, “Dortmund’da göçmen nüfusunun çoğunluğunu Türklerden, Türklerin de çoğunluğu Trabzon ve bölgesindeki illerden ve geldikleri illere sıkı sıkıya bağlı insanlardan oluşuyor. İşte bu nedenle bu etkinliklere çok önem veriyoruz. Trabzonluları Dortmund’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

Trabzon’un Tüm Renkleri Ortaya Konulacak

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz de konuşmasında, Dortmund’da Trabzon’un tüm renklerinin ortaya koyulacağını kaydederek, “Kardeş şehir protokolünü imzalamak için Dortmund’da gittiğimiz de orada küçük bir yayla şenliğine katıldık. Orada insanlarımızın bir birini coşkuyla kucaklaması bu etkinliğin ne denli başarılı olacağını en önemli göstergesidir” diye konuştu.

Soylu Ve Özak Tam Destek

Almanya’da yapılacak olan etkinliğe Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Devlet eski Bakanı Faruk Özak hamilik yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de bütün gücüyle destek verecek ve hem Büyükşehir hem de Ortahisar Belediyesi ile tüm belediyelerin stand açması sağlanacak. Yine Trabzon’daki yerel basın, internet medyası da Almanya’da stantlarını kuracak.

Yük İkisinin Sırtında

10. Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri tanıtım toplantısında protokol konuşmalarının ardından Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Avrupa’da gerçekleştirilecek olan etkinliklerin içeriği hakkında detaylı sunumda bulundu.

Proje ile ilgili önemli yük Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül ile birlikte Trabzon Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya’nın sırtında. Trabzon’da bir araya gelen Aygül ile Akkaya Sponsorlarla ilgili olarak çalışma yaparken, fuar alanı konusunda da hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar.

http://takaonline.com/trabzon-avrupayi-sallayacak/ 9 Aralık 2015

Yayınlanma Tarihi : 28 Aralık 2015

TRABZON BU İŞİ BAŞARACAK

24-28 Şubat 2016 tarihlerinde Avrupa’da gerçekleştirilecek olan her yönüyle Trabzon etkinlikleri öncesinde tertip komitesi İstanbul basınının karşısına çıktı.

24-28 Şubat 2016 tarihlerinde Almanya’nın Dortmund kentinde yapılacak olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri için İstanbul’da tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gençlik ve Spor eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora ve Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül’ün basının karşısına çıktığı toplantıda; sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda isim hazır bulundu.

İstanbul Beylerbeyi’nde bulunan Trabzon Kültür Vakfı’nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını icra eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Almanya’da ilk kez yapılacak olan bu etkinliklerin altından, Trabzon’un her değeriyle ve tüm siyasileriyle birlikte başarıyla kalkacaklarına olan inancını ifade etti.

Trabzon Günlerini Yaşayacağız

“Her Trabzon değerinin bizim için çok büyük kıymeti vardır. Hepsinin, bütün siyasilerimizin desteğiyle birlikte, büyüklerimizin bize öğrettiği Trabzon’un insan sevgisi ve uygarlık karakterini taşıyacak şekilde omuz omuza bu gayreti göstermiş olacağız” diyen Başkan Gümrükçüoğlu, “1990’dan itibaren hiçbir kardeş şehir uygulamasına girmeyen Almanya’nın Dortmund kenti, Trabzon’un kardeş şehridir. Dortmund, çok milletten çok göçmenin olduğu bir kent. Bizim vatandaşlarımız burada göçmenler arasında çoğunluğu teşkil ediyor, Doğu Karadeniz ve Trabzon insanlarımızda Türk vatandaşları arasında çoğunlukta bulunuyor. Bizler Dortmund ile önce proje partnerliği yaptık. Bu sürecin ardından Dortmund Belediye Meclisi, Trabzon ile kardeş şehir olma kararı aldı. Bizde aynı kararı aldık ve kardeş şehir protokolünü imzaladık. Bundan önce 9 yıl boyunca Ankara’da yapılan ve 10.’su Avrupa’da gerçekleştirilecek olan bu etkinlikler için önce Köln şehri düşünülüyordu ancak Dortmund Belediye Başkanı, ‘Trabzon’un kardeş şehri Dortmund’dur, bu etkinlikleri ben istiyorum’ dedi ve gerekli destekleri temin etiler. Bu yıl 24-28 Şubat’ta Dortmund’da, Trabzon günlerini yaşayacağız” ifadelerini kullandı. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da yaptığı değerlendirmede Trabzon’un tarihten beri taşıdığı değerlere dikkat çekti ve bu değerleri daha da ileri noktalara getirebilmek için üzerlerinde önemli sorumluluklar bulunduğunu dile getirdi.

İnşallah Biz Bu İşi Başaracağız

Gençlik ve Spor eski Bakanı Faruk Nafiz Özak ise konuşmasına bu işe emek verenleri kutlayarak başladı. 2016 yılının Trabzon’un fethinin 555. yılı, Türk işçilerinin Almanya’ya gidişinin de 55. yılı olduğunu hatırlatan Özak, “Trabzon günlerini Avrupa’da yapmak bir cesaret işi. İnşallah bu işi başaracağız. Trabzonluların Bilgin Aygül’e madalya takması lazım. Ailesini ihmal eder Trabzon’u ihmal etmez” dedi. Trabzon’un bir ilkler şehri olduğunu ifade eden Özak, “İnşallah bu işi başaracağız. Sivil toplum örgütlerine, sponsorlarımıza büyük görevler düşüyor. Sanayicilerimize önemli görevler düşüyor. Orada kültürümüzü, sanatımızı, sporumuzu, mutfağımızı, üretimlerimizi şehrin her değerini tanıtacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

İstanbul’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısı, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül’ün etkinliklerin içeriği hakkında detaylı sunumuyla son buldu.

http://takaonline.com/trabzon-bu-isi-basaracak/

Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2015