Son Güncelleme: 15 Ocak 2018 14:50:50

Sabahattin SAĞIROĞLU Trabzon`a Hizmet Ödülü

Sabahattin SAĞIROĞLU Anıldı.


Vakfımız ve Derneğimiz kurucularından;
Derneğimiz eski Başkanı
Merhum
Sabahattin SAĞIROĞLU
29 Nisan 2017 Cumartesi Günü Saat 13:00'de Cebeci Asri Mezarlığında
mezarı başında anıldı.

Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2017

Sabahattin SAĞIROĞLU Trabzon`a Hizmet Ödülü

Trabzonlu iş adamı Celal Hekimoğlu'na ödülTrabzon İli ve İlçeleri, Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfının her yıl geleneksel olarak verdiği Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü bu yıl Trabzon’a büyük katkılar veren iş adamı Celal Hekimoğlu’na verildi.

61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon İli ve İlçeleri, Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfının her yıl geleneksel olarak verdiği Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü bu yıl Trabzon’a büyük katkılar veren iş adamı Celal Hekimoğlu’na verildi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan ödül törenine Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Hekimoğlu Şirketler Grubu kurucusu Celal Hekimoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Celil Hekimoğlu, çeşitli kamu kurumlarının il müdürleri, iş adamları ve spor camiasından bir çok isim katıldı. Ödül töreninin açılışında konuşan Trabzon İli ve İlçeleri, Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, “Celal Hekimoğlu, Trabzon’da çok zor olanı gerçekleştirdik. Onlarca ülkeye ihracat yapan, çok farklı sektörlerde döküm gerçekleştiren birkaç fabrikayı Trabzon’da kurdu. Binlerce insana istihdam sağladı. Onu çok değerli buluyoruz. Çalışmalarının devamını ve başarılarının devamını diliyoruz. Kendisi bu ödüle gerçekten layık bir ağabeyimiz” dedi.

BİR CİVATA İMALATINDAN BAŞLADI…
Ardından Celal Hekimoğlu’nun yakın arkadaşlarından Rüştü Araz, “Sanayi kurmak, zor bir iş., Pele Trabzon’da kurmak zor bir iş. Bütün ihracatçı, sanayicilerin bir çoğu batıda kuruluyor. İstanbul, Adrapazarı gibi illerde. Trabzon’da alt yapısı fazla olmayan zorluklar içinde, bir cıvata imalatından başlayarak onlarca ülkeye büyük ağır sanayi ihracatı yapabilen ancak Celal Bey gibi kararlı, bütün gününü buna sarf eden kendi gayreti ile bu sanayi bu imalatı yapan kişiye mahsustur. Kendisini kutluyorum. Kendisinden sonra oğulları da aynı beceriye devam ediyorlar. Bu Trabzon için büyük istihdam sağladı. Yüzlerce kişi onun sayesinde ekmek yiyor burada. Kendisinin ve ailesinin hekimi olarak bundan sonra ki hayatında başarılar diliyorum” diye konuştu.

HİÇ BİR ZAMAN ENGELLERDEN GERİ ADIM ATMADI
Yine yakın arkadaşlarından TEV Başkanı Hasan Melek ise “Celal beyi anlatmak çok zor. Öyle 3 dakikada 5 dakikada anlatılacak bir arkadaşımız dostumuz değil. Hakikaten gerek ülkeye gerek şehrimize yapmış olduğu katkıları bilmem anlatabilecek miyim?” diyerek başladığı konuşmasını, “Kadim dostumdur. İş hayatına başladığı günden beri kendisini yakinen takip etmişimdir. Hakikaten bugüne gelmesi çok zor oldu, çok mücadele verdi. Ama doğduğu şehre ve ülkeye bir katkı yapmak için hiçbir zaman karşısına çıkan engellerden geri adım atmadı. Mücadele etmiştir, bugünlere gelmiştir. Bugün kendisine verilecek plaketi çoktan hak etmiştir. Hatta ben ona her zaman diyorum. Senin heykelin dikilmesi lazım. Bu kadar zorlukları aşıp başarmak kolay değil. Tesisini gel bizim şehrimize kur, biz size her türlü desteği vereceğiz dendi. Hayır dedi. Ben doğduğum büyüdüğüm şehre hizmet etmek istiyorum. Bu şehre borcumu ödemek istiyorum. Hakikaten sözünde durdu. İşleri bugüne getirdi. Gelişmiş ülkelere parça satmak kolay değil. Çocukları da maşallah kendisine destek oluyor. Onlarda babadan aldığı bayrağı daha ileri taşımak için büyük gayret içindeler” ifadeleriyle bitirdi.

TRABZON BÜKORKASİSİ
DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’da konuşmasında, Trabzon’da ki bürokrasinin sanayiciye çıkardığı engellere değindi. Gürdoğan, “Babamın arkadaşı. Sanayinin kurucusu. Trabzon sanayisinin en zirve yaptığı zamanlar vardı. Sanayi sitesinin kuruluşunda Celal amca ve arkadaşları, hep beraber Trabzon Sanayi Sitesini oluşturdular. Orada devam ettikten sonra Trabzon’da ki bürokrasinin, yer verilmemesine rağmen kendisi kayaları kırarak, Eskişehir’de Adapazarı’nda ona bedava arsalar verilmesine rağmen gitmedi. Çok büyük sanayi kuruluşları arasında anılabilecekti. Onu burada tutan Trabzon sevdası. O inadın karşılığını alabilmiş mi alamamış. Bürokrasiler zaman içinde çok önümüzü kesiyor. ÇED raporları şunlarla bunlarla uğraştı. Herkes şunu söylüyor. Trabzon sanayi şehri değil. Trabzon turizm önü ön plana çıkmalı. Bende ikna ediyorum. Trabzon sanayi şehri. Bugün Celal Hekimoğlu gibi inancı sanayicilerin önünü açmamız gerek. Trabzon ağır sanayi olmayan, olmaz diyenlerin önünde Celal Hekimoğlu ve ailesinin kurmuş olduğu şehir. Dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyor. Nasıl yaptığını ben İhracatçılar Birliği Başkanı olarak bilenlerdenim. Trabzon’da sanayi olabileceğini gösterdiği için gelecek adına hep beraber alkışlamak istiyorum” dedi.

TRABZON’DA BİN 400 FİRMA, 20 BİN İSTİHDAM
TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Geçmişte bir çimento fabrikamız vardı. Ama özel sektör olarak büyük ir sanayi Hekimoğlu ailesi ile görüldü. O örnek ile Trabzon’da bin 400 firma ve 20 bin istihdamla devam ediyor. Bu sanayinin ve ticaretin şehrimizde kökünün nereye gittiğini göstermek adına bizim için son derece önemli.
Bir darbe kalkışmasında ülkenin çektiği sıkıntıyı hepimiz gördük. Yaşamaya da devam ediyor. Umarız en kısa zamanda ülke stabil hale gelir. Normale döneriz. Her kalkışmada, her darbede ülkemiz geriye gidiyor. Bu ülke buna layık değildir. Coğrafi konum olarak baktığımızda, girişimcisine baktığımızda ülkemiz başarıdan başarıya gitmesi lazım” dedi.

ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI
Programda son olarak konuşan Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “bu tür olaylar bu tür etkinlikler toplumda dinamizmi arttıran güzel etkinliklerdir. Daha önce ki konuşmacıların anlattığı gibi Türkiye’miz, Cumhuriyetin ilanından sonra dünya sahnesinde değişik alanlarda çok büyük başarıya imza attı. Özel sektör en büyük başarıya imza atılan alandır. Özel sektörde kendileri şahsına münhasır başarıyla değer büyüklerimiz. Ben Trabzon – Gümüşhane hattında giriş yaptığım da Hekimoğlu şirketlerinin iş yerlerinin inşaatı gördüğümde sorardım. Hekimoğlu ailesi derlerdi. Bugün bu güzel ödülü vermek nasip oldu. Bu da hem devletin hem milletin kamu ve özel sektörün buluşmasında güzel bir örnek. Celal beye ve ailesine Trabzon’umuza daha iyi imkanlar sunulmasına rağmen millete memlekete yatırım yapacağım demesi çok büyük örnek teşkil ediyor. Teşekkür ediyorum, devletimiz, milletimiz ve Trabzon’umuz adına.

GENÇ NESİLLERLE BULUŞTURMAK İÇİN PLANLAMA...
Şunu arkadaşlarımıza talimat verdim. Özellikle tecrübe paylaşımı konusunda özel sektör başta olmak üzere kendi alanında başarılı olmuş büyüklerimiz ve arkadaşlarımızı genç nesillerle buluşturmak için planlama yapacağız. Müşterek platform oluşturacağız. 15 Temmuz’da ülkemiz büyük badire atlattı. Bu konuda milletimiz bütün dünyaya örnek oldu. STK’ların gösterdiği duruş ve dirayetleri örnek oldu. Özel sektörümüz, sanayi sektörümüz, ticaret sektörümüz hepsi tek vücut oldu. İnşallah bu tür girişim bir daha yaşamayız. Bunun olması halinde millet olarak nasıl bir reaksiyon göstereceğimizi ülke ve dünyaya gösterdik. Demokrasi zaferi kazandık. Her sıkıntıdan bir ders çıkarmamız lazım” diye konuştu. Konuşmaların ardından Celal Hekimoğlu’na ödülü takdim edildi.

http://www.61saat.com/bolgesel/trabzonlu-is-adami-celal-hekimoglu-na-odul-h321067.html

Yayınlanma Tarihi : 27 Temmuz 2016

Sabahattin SAĞIROĞLU Trabzon`a Hizmet Ödülü

2015 Yılı Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü


2015 Yılı Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü, sanayici CELAL HEKİMOĞLU’na verildi.

Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği tarafından kente emeği geçen kişilere verilen Trabzon’a Hizmet Ödülü, sanayici Celal Hekimoğlu’na verildi.
Sanayici Celal Hekimoğlu’na 2015 Yılı Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü takdimi nedeniyle Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda tören düzenlendi. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ak Parti İl Başkanı Haydar Revi, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Ş. Güngör Köleoğlu, DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Celal Hekimoğlu’nun dostları, ailesi, işadamları ve Hekimoğlu şirketler grubu çalışanları katıldı.

Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, törenin başlangıcında yaptığı konuşmada, “Öncelikle 15 Temmuz’da yaşadığımız kötü olayları ve bu kalkışmayı kınıyorum. Bir daha böyle bir şey yaşanmamasını diliyorum. Gerçekten şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anmak gerek. Türkiye’yi ciddi bir felaketten kurtardılar” dedi. Aygül, “Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği olarak bir özendirme ödülümüz var. 1996 yılında dernek başkanımız Sebahattin Sağıroğlu bir trafik kazasında vefat etti ve onun adına bir ödül koyduk. 2015 yılının ödülünün sahibi, abimiz, dostumuz, sanayici ve işadamımız Sayın Celal Hekimoğlu oldu. Trabzon’da çok zor olanı, imkânsız olmadığını göstererek yaşama geçirdi. 1960 yılında bir bijon ve cıvata atölyesinden yola çıkarak, onlarca ülkeye ihracat yapan, çok farklı sektörlerde hassas dökümler üreten birkaç fabrikayı Trabzon’da kurdu, binlerce insanımıza istihdam sağladı. Onu gerçekten çok değerli buluyoruz. Bu ödüle layık bir abimiz. Kendisine Trabzon’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise konuşmasında “Hekimoğlu ailesi, Trabzon’da sanayinin bugünkü duruma gelmesinde önemli bir öncülük yaptı. İnsanımızın aklı gördüğündedir. Nerede bir başarı görse ona yönelir. Trabzon bir ticaret merkeziydi. Zaman içinde sanayi yatırımlarını gördüğü için sanayiye de girmeye başladı. Geçmişte sadece Çimento fabrikamız vardı. Ama Hekimoğlu ailesini de görenler sanayiye girmeye başladı ve şu anda sanayide bin 400 firma ve yaklaşık 20 bin istihdam bulunuyor. Hızlı şekilde de gelişiyor. Başta Celal Hekimoğlu’na ve tüm ailesine, sanayiye katkılarından dolayı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Celal Amca’ya da Allah sağlıklı uzun ömürler versin ki, böyle insanları örnek olarak gösterebilelim. Şehrimizde sanayinin ve ticaretin kökünün nerelere gittiğini göstermesi bakımından da çok çok önemli” şeklinde konuştu.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da, bu tür etkinliklerin toplumda dinamizmi ve heyecanı artırdığına dikkat çekerek “Türkiyemiz, Cumhuriyet’in ilanından sonra dünya sahnesinde değişik alalarda çok büyük başarılara imza attı. Ama özel sektör en büyük başarıya imza atan alandır. Bunun sebebi de, her biri kahraman olarak gördüğüm, özel sektörde kendi nevi şahıslarına münhasır başarılarıyla sanayide kendilerini ispatlamış değerli büyüklerimizdir. Bu ödül, devletin, milletin, kamuyla özel sektörün buluşmasına çok güzel bir örnek. Celal Bey’in, daha iyi imkânlar sunulmasına rağmen, ‘ille de memleketime yatırım yapacağım’ demesi çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Bunu yıllar içinde başardığı için kendisine devletimiz, milletimiz Trabzon’umuz adına teşekkür ediyorum. Hayırlı ve başarılı hizmetlerinin devam etmesini diliyorum. Böyle tecrübeli kişiliklerin deneyimlerini gençlere aktarması için çeşitli organizasyonlar düzenlenmesi konusunda bir çalışma yapılmasını da temenni ediyorum” diye konuştu.

2015 Yılı Trabzon’a Hizmet Ödülü Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül tarafından sanayici Celal Hekimoğlu’na takdim edildi. Sanayici Celal Hekimoğlu, ödülü almasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:
"Bu sanayiyi burada kurmak için ilk hamleyi yaptığım zaman Eskişehir Valiliği’nden teklif geldi. 200 dönümlük bir yer verdiler, orada kurmam için. Ben, Trabzonluyum. Trabzonumu çok severim. Milletimi çok severim. Aynı zamanda ben bir Türk’üm. 15 Temmuz olaylar hiç yakışmadı. Çok kötü oldu. Çok şükür neticede başarılı olamadılar. İlkokul mezunuyum. Bijon yaptığım dönemlerde İstanbul’dan bir gazeteci geldi ve bana ‘Hangi okul mezunusun’ diye sordu. Ona, ‘Kireçhane ilkokulunu bitirdim. Ortaokulu, liseyi, üniversiteyi Selamet Garajı’nda bitirdim, doktoramı Avrupa’da yaptım’ cevabını verdim. Çok şaşırdı ve beni yatırımlarım nedeniyle tebrik etti. Trabzon’da sanayi olmaz diyenler hata yapıyor. Ben yaptım ki; ilkokul mezunuyum. Şimdi Trabzon’da ne başarılı mühendislerimiz var. Trabzon’un önünü açtım. Öyle bir sanayi kurdum ki, kim ne yaparsa yapsın her şeyi bizim şirketimizden temin edebilir, yardım alabilir. Trabzonumuzu büyütmek, ülkemize, milletimize faydalı olabilmek için sanayi yapmamız şarttır. Çünkü sanayisiz ülke ilerleyemez. Trabzon’da sanayi zor olur tabi ama yapılması lazım. Trabzon’un gençlerine, mühendislerine güveniyorum."

http://www.milliyet.com.tr/hekimoglu-na-trabzon-a-hizmet-odulu-trabzon-yerelhaber-1486594/

Yayınlanma Tarihi : 27 Temmuz 2016

Sabahattin SAĞIROĞLU Trabzon`a Hizmet Ödülü

Sanayici Celal Hekimoğlu’na Trabzon’a Hizmet Ödülü verildi.Haberin diğer fotoğrafları

26.07.2016, TRABZON, TTSO – Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği tarafından kente emeği geçen kişilere verilen Trabzon’a Hizmet Ödülü, sanayici Celal Hekimoğlu’na takdim edildi.

TTSO’DA TÖREN DÜZENLENDİ

Sanayici Celal Hekimoğlu’na 2015 Yılı Trabzon’a Hizmet Ödülü takdimi nedeniyle Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda tören düzenlendi. Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ak Parti İl Başkanı Haydar Revi, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Ş. Güngör Köleoğlu, DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Celal Hekimoğlu’nun dostları, ailesi, işadamları ve Hekimoğlu şirketler grubu çalışanları katıldı.

“CELAL HEKİMOĞLU’NU ÇOK DEĞERLİ BULUYORUZ”

Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, törenin başlangıcında yaptığı konuşmada, “Öncelikle 15 Temmuz’da yaşadığımız kötü olayları ve bu kalkışmayı kınıyorum. Bir daha böyle bir şey yaşanmamasını diliyorum. Gerçekten şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anmak gerek. Türkiye’yi ciddi bir felaketten kurtardılar” dedi. Aygül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği olarak bir özendirme ödülümüz var. 1996 yılında dernek başkanımız Sebahattin Sağıroğlu bir trafik kazasında vefat etti ve onun adına bir ödül koyduk. Düşüncesiyle, çalışmalarıyla, eylemi ve söylemiyle kentimize hizmet eden insanlara verdiğimiz bir ödül bu. Anketle seçici kurula gelen bilgileri değerlendiriyoruz ve yönetim kurulumuz 3 adaydan birini seçiyor. 2015 yılının ödülünün sahibi, abimiz, dostumuz, sanayici ve işadamımız Sayın Celal Hekimoğlu oldu. Trabzon’da çok zor olanı, imkânsız olmadığını göstererek yaşama geçirdi. 1960 yılında bir bijon ve cıvata atölyesinden yola çıkarak, onlarca ülkeye ihracat yapan, çok farklı sektörlerde hassas dökümler üreten birkaç fabrikayı Trabzon’da kurdu, binlerce insanımıza istihdam sağladı. Onu gerçekten çok değerli buluyoruz. Bu ödüle layık bir abimiz. Kendisine Trabzon’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.”

Törende daha sonra Celal Hekimoğlu’nun yakın dostları Rüştü Araz ve Hasan Melek, anılarını katılımcılarla paylaştı, kente yatırımları nedeniyle teşekkür etti.

GÜRDOĞAN: SANAYİCİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini kınayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Celal Hekimoğlu, Trabzon’da sanayinin kurucusudur. Celal amca, ağır sanayi yaptığı için OSB’lerde kendine yer verilmemesine rağmen, kayaları kırarak, batı illerinde kendisine bedava arsalar verilmesine rağmen memleketinden gitmedi. O’nu burada tutan, Trabzon sevdasıydı. Herkes Trabzon’un sanayi şehri olmadığını belirterek turizmi ön plana koyuyor. Ben de iddia ediyorum ki; Trabzon, sanayi şehridir. 2023’teki 500 milyar dolarlık ihracat stratejisi içinde Trabzon’un ulaşması gereken pay 20 milyar dolardır. Bu rakama nasıl ulaşacağız? Sadece olduğumuz yerde turizmle ulaşıldığı görülmüş mü? Celal Hekimoğlu gibi inatçı sanayicilerin önünü açarak, Trabzon’da sanayinin olabileceğini göstermiş olanların izinden giderek o rakama ulaşabiliriz.”

HACISALİHOĞLU: TRABZON SANAYİSİNE ÖNCÜLÜK YAPTI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Hekimoğlu ailesi, Trabzon’da sanayinin bugünkü duruma gelmesinde önemli bir öncülük yaptı. İnsanımızın aklı gördüğündedir. Nerede bir başarı görse ona yönelir. Trabzon bir ticaret merkeziydi. Zaman içinde sanayi yatırımlarını gördüğü için sanayiye de girmeye başladı. Geçmişte sadece Çimento fabrikamız vardı. Ama Hekimoğlu ailesini de görenler sanayiye girmeye başladı ve şu anda sanayide bin 400 firma ve yaklaşık 20 bin istihdam bulunuyor. Hızlı şekilde de gelişiyor. Başta Celal Hekimoğlu’na ve tüm ailesine, sanayiye katkılarından dolayı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Celal Amca’ya da Allah sağlıklı uzun ömürler versin ki, böyle insanları örnek olarak gösterebilelim. Şehrimizde sanayinin ve ticaretin kökünün nerelere gittiğini göstermesi bakımından da çok çok önemli.”

Hacısalihoğlu, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Özellikle son zamanlarda yaşamış olduğumuz darbe kalkışmasında ülkenin çektiği büyük sıkıntıyı hepimiz gördük, yaşamaya da devam ediyoruz. Umarız ki en kısa zamanda ülke stabil hale gelir ve ekonomiye döneriz. Bu tür kalkışmalar bir daha olmasın. Çünkü her kalkışma, her darbede ülkemiz geri gidiyor. Bu ülke buna layık değildir. Ülkemiz başarıdan başarıya koşmaya layık bir toplum. Allah yardımını üzerimizden esirgemesin.”

VALİ YAVUZ: DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da, bu tür etkinliklerin toplumda dinamizmi ve heyecanı artırdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiyemiz, Cumhuriyet’in ilanından sonra dünya sahnesinde değişik alalarda çok büyük başarılara imza attı. Ama özel sektör en büyük başarıya imza atan alandır. Bunun sebebi de, her biri kahraman olarak gördüğüm, özel sektörde kendi nevi şahıslarına münhasır başarılarıyla sanayide kendilerini ispatlamış değerli büyüklerimizdir. Bu ödül, devletin, milletin, kamuyla özel sektörün buluşmasına çok güzel bir örnek. Celal Bey’in, daha iyi imkânlar sunulmasına rağmen, ‘ille de memleketime yatırım yapacağım’ demesi çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Bunu yıllar içinde başardığı için kendisine devletimiz, milletimiz Trabzon’umuz adına teşekkür ediyorum. Hayırlı ve başarılı hizmetlerinin devam etmesini diliyorum. Böyle tecrübeli kişiliklerin deneyimlerini gençlere aktarması için çeşitli organizasyonlar düzenlenmesi konusunda bir çalışma yapılmasını da temenni ediyorum.”

Vali Yavuz, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz’da ülkemiz büyük bir badire atlattı. Bu konuda milletimizin gösterdiği dirayet ve feraset bütün dünyaya örnek olmuştur. Sivil toplum kuruluşlarımızın gösterdiği duruş ve dirayetleri herkese örnek olmuştur. Özel sektörümüz, sanayi ve ticaret sektörümüz tek vücut olduk, bu sıkıntılı durumu aşma gayreti içindeyiz. Bu yönüyle herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür bir girişimi bir daha yaşamayız. Bunun olması halinde ülke olarak nasıl bir reaksiyon göstereceğimizi ortaya koyduk. Bu manada demokrasi zaferini de kazanmış olduk Allah’ın izniyle. Trabzon olarak en az 20 milyar dolarlık ihracat hedefimizi başaracağımıza inanıyorum. Her sıkıntıdan bir ders çıkarmamız lazım. İnşallah toplum olarak bundan da çıkarıyoruz. Hep birlikte olmamız gerektirdiğini de gösterdik. Celal Hekimoğlu’na milletimiz, devletimiz, Trabzonumuz ve şahsım adına tekrar teşekkür ediyorum. Ailesiyle birlikte daha güzel işlere imza atacaklarını tahmin ediyorum.”

ÖDÜLÜ VALİ YAVUZ TARAFINDAN VERİLDİ

2015 Yılı Trabzon’a Hizmet Ödülü Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül tarafından sanayici Celal Hekimoğlu’na takdim edildi. Daha sonra törene katılanlarla birlikte toplu fotoğraf çektirildi.

CELAL HEKİMOĞLU: SANAYİSİZ ÜLKE İLERLEYEMEZ

Sanayici Celal Hekimoğlu, ödülü almasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sanayiyi burada kurmak için ilk hamleyi yaptığım zaman Eskişehir Valiliği’nden teklif geldi. 200 dönümlük bir yer verdiler, orada kurmam için. Ben, Trabzonluyum. Trabzonumu çok severim. Milletimi çok severim. Aynı zamanda ben bir Türk’üm. 15 Temmuz olaylar hiç yakışmadı. Çok kötü oldu. Çok şükür neticede başarılı olamadılar. İlkokul mezunuyum. Bijon yaptığım dönemlerde İstanbul’dan bir gazeteci geldi ve bana ‘Hangi okul mezunusun’ diye sordu. Ona, ‘Kireçhane ilkokulunu bitirdim. Ortaokulu, liseyi, üniversiteyi Selamet Garajı’nda bitirdim, doktoramı Avrupa’da yaptım’ cevabını verdim. Çok şaşırdı ve beni yatırımlarım nedeniyle tebrik etti. Trabzon’da sanayi olmaz diyenler hata yapıyor. Ben yaptım ki; ilkokul mezunuyum. Şimdi Trabzon’da ne başarılı mühendislerimiz var. Trabzon’un önünü açtım. Öyle bir sanayi kurdum ki, kim ne yaparsa yapsın her şeyi bizim şirketimizden temin edebilir, yardım alabilir. Trabzonumuzu büyütmek, ülkemize, milletimize faydalı olabilmek için sanayi yapmamız şarttır. Çünkü sanayisiz ülke ilerleyemez. Trabzon’da sanayi zor olur tabi ama yapılması lazım. Trabzon’un gençlerine, mühendislerine güveniyorum. Sanayi yaptığınız zaman ben buradayım. Sanayinin güzelliklerini, sıkıntılarını her şeyini anlatayım. Bu mübarek ülke için sanayi yapmamız lazım. Türkiye’yi kalkındıralım.”

Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2016

Sabahattin SAĞIROĞLU Trabzon`a Hizmet Ödülü

TRABZON VAKFI
"SABAHATTİN SAĞIROĞLU TRABZON'A HİZMET ÖDÜLÜ"
2015 YILI ADAYLARININ BELİRLENMESİ ANKETİ


1998 Yılından beri verilmekte olan Trabzon Vakfı "Sabahattin Sağıroğlu Trabzon'a Hizmet Ödülü " eylemiyle, söylemiyle, düşüncesiyle Trabzon'a yönelik çalışmalar yapmış, hizmet etmiş kişi ve kuruluşlara verilmektedir.

2015 Yılı Ödülü için önereceğiniz, belirtilen vasıflara sahip kişi ve kuruluşların bilgileri ile birlikte Trabzon Vakfı'na iletilmesi gerekmektedir.

Seçici Kurul:
Bilgin Aygül,
Prof.Dr. Zeki Tüfekcioğlu,
Prof.Dr. Ruşen Keleş,
Prof.Dr. Kenan Araz,
Meral Sağıroğlu,
Selahattin Alioğlu,
Mustafa Cinel

Bildirim adresi: iletisim@trabzonvakfi.org.tr veya 05382015042 Nolu telefona SMS gönderilmesi
Son bildirim tarihi: 27 Mayıs 2016
Açıklanma tarihi: 29 Mayıs 2016

Yayınlanma Tarihi : 10 Mayıs 2016