Son Güncelleme: 9 Temmuz 2024 11:53:29

Trabzon Vakfı Yayınları
Trabzon Vilayet Salnameleri
Kudret Emiroğlu

Bütün Doğu Karadeniz İllerinin Tarih Hazinesi Olan Trabzon Salnamelerinin 22 Cildi Çevrimyazı ve Tıpkıbasımla Yayımlandı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bugünkü bütün Doğu Karadeniz illerinin kapsayarak hepsinin merkezi olan "Trabzon Vilayeti", Vilayât Kanunnamesi'nin gereği olarak "vilayet salnamesi" yayınlamıştı. Vilayetin bütün beldeleri hakkında coğrafi, tarihi, bürokratik, ekonomik ve demografik bilgiler içeren salnameler, Trabzon'da ilki 1869'da sonuncusu 1905'te olmak üzere 22 cilt halinde yayınlanmıştı. Resmi il yıllığı niteliğindeki salnameler, Trabzon Vakfı tarafından yayınlandı.

Trabzon Vilayet Salnamelerinin tamamı, Kudret Emiroğlu tarafından yapılan çevrimyazılarıyla, orijinali Osmanlıca ve Latin alfabesiyle iki taraflı olarak, şamua kâğıda ve bez ciltli olarak bastırılmıştır.

Bugünkü Trabzon, Giresun ve Ordu illeri içeren Trabzon Sancağı, Samsun ilini içeren Canik Sancağı, Gümüşhane ilini içeren Gümüşhane Sancağı ve 1878 yılında Rusya tarafından işgal edilene kadar merkezi Batum olan, bu tarihten sonra merkezi Rize'ye taşınan ve bugünkü Rize ve Artvin illerini içeren Lazistan Sancağı'ndan oluşan Trabzon Vilayeti'ne bağlı bütün beldelerin tarih ve coğrafya bilgileri yanında, idari gelişimleri, yani ne zaman kaza veya nahiye oldukları, atanan ve seçimle gelen yöneticileri, belediye teşkilatının kuruluşu, sanayi ve ticaret odaları, mahkeme ve okulları, kısaca isimleri ile bütün çalışanlarının adlarını içermektedir. Böylece, dedeleri herhangi bir görevde bulunmuş olan hemşerilerimiz onların adlarını, görev sürelerini, rütbe ve nişanlarını salnamelerde görebilirler.

Özellikle nüfus ve okullaşmaya, yol ve ulaşım bilgilerine önem verilen Salnamelerde beldelerde bulunan medrese, cami, hamam, çeşme, han, vb bütün yapıların dökümü, pazar mahalleri ve uzaklık cetvelleriyle üretim istatistikleri yer almaktadır. Bazı ciltlerde asar-ı atika (antika/tarihi eser ve anıtlar) üstünde durulurken, bazılarında verilen maden imtiyazlarına, bazılarında yatırlara ve kutsal sayılan mevkilere önem verilmiş, bir diğer ciltte ise örneğin tütün üretimi üstünde durulmuştur. İlk cildi 112 sayfa olan salnameler gittikçe geliştirilmiştir ve son 22. cildi 462 sayfadır. Vilayetin bütçesi, kazaların vergi ve üretimleri, evlenme, pasaport ve seyahatten suç istatistiklerine kadar verilen bilgiler de yıllar içinde çeşitlenmektedir.

Vilayet Salnameleri, Osmanlı devletinin Tanzimat sonrası modernleşme zihniyetinin sonucu olarak yayınlanmışlardır ve bu dönüşümü de yansıtmayı amaçlamaktadırlar. İlk kez 1864'te çıkartılmış olan Vilayât Kanunnamesi gereği vilayetlerde matbaalar kurulmuş ve vilayet gazeteleri ile birlikte salnameler yayınlanmıştır. Trabzon Vilayeti'nde de 1869'dan sonra gerek kamu kurumlarında gerek eğitimde ve yönetim anlayışında yaşanan değişiklikleri 22 cilt boyunca izlemek ve 36 yıl boyunca yaşanan toplumsal gelişimi gözlemlemek mümkündür. Aralık 1993'te yayınlanan 1871 tarihli 3 ve Ocak 1994'te yayınlanan 1872 tarihli 4. ciltte olduğu gibi, bazı ciltlerde ek olarak vilayet haritası bulunduğu gibi, son ciltler de üretim ve yol haritaları yanında fotoğraflarla da süslenmiştir.

Yayınlanma Tarihi : 1 Ekim 2020
BASIN BİLDİRİSİ

Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği tarafından 24 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan, Cumhuriyetimizin 100. ve Trabzon'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 105.Yılı Etkinlikleri ile Geleneksel Trabzon Balosu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız deprem felaketi dolayısıyla ertelenmişti.

Geleneksel Trabzon Balosu, 3 Mayıs 2023 tarihinde Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım tesislerinde Trabzonluların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

Trabzon'a yıllarca hizmet etmiş, Trabzon Vakfı'nın kurucularından olan ve 1996 yılında aramızdan ayrılan Sayın Sabahattin Sağıroğlu adına her yıl verilen Geleneksel Özel Ödül, bu yıl Trabzon'un Rüştü Ağabeyi, Sayın Dr. Rüştü Araz'a verildi. Düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan Dr. Rüştü Araz, meslek hayatından da birkaç anısını paylaştı ve ödülünü alkışlar eşliğinde Sayın Sefer Ulusoy, Sayın Hikmet Sami Türk, Sayın Ruşen Keleş, Sayın Necmettin Saral ve Trabzon Vakfı Başkanı Sayın Bilgin Aygül'ün ellerinden aldı.

Horon ziyafetinin ardından sanatçılar Nusret Yılmaz, İlknur Yakupoğlu ve İhsan Eş sırasıyla sahne aldılar. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve yöresel ezgilerle davetlilere müzik şöleni sundular.

Yayınlanma Tarihi : 4 Mayıs 2023

Sabahattin Sağıroğlu Trabzon´a Hizmet Ödülü

1998 Yılından itibaren gerçekleştirdiğimiz Trabzon Vakfı "Sabahattin Sağıroğlu Trabzon'a Hizmet Ödülü" eylemiyle, söylemiyle, düşüncesiyle Trabzon'a yönelik çalışmalar yapmış, hizmet etmiş kişi ve kuruluşlara verilmektedir. 2021 Yılı ödülünün Prof.Dr.Ruşen Keleş'e verilmesi kararlaştırılmıştır.

2020 yılı Trabzon'a hizmet ödülü Özkan Sümer'e önceki yıllarda ise Hasan Melek, Ergun Gürsoy, M.Şamil Ekinci, Veysel Usta, Celal Hekimoğlu, Prof.Dr.Haşim Karpuz, Ali Rıza Uzuner, Bekir Gerçek, Faruk Nafız Özak, Hayri Gür, Ömer Güner, Kenan Oltan, Cemal Akyıldız, Atay Aktuğ, Ahmet Özer, Mimarlar Odası, Kudret Emiroğlu gibi kentimize hizmet etmiş kişi ve kuruluşlara verilmiştir.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda 17 Mayıs 2022 Salı günü saat 16:00'da başlayacak bu yılki ödül törenine teşriflerinizi rica ederiz.
Saygılarımızla

Bilgin Aygül
Trabzon Vakfı Başkanı
Necmettin Saral
Trabzon Derneği Başkanı

Sabahattin Sağıroğlu Trabzon'a Hizmet Ödülü Seçici Kurulu:
Bilgin Aygül, Prof.Dr.Kenan Araz, Şevket Arz, Necmettin Saral, Selahattin Alioğlu, Meral Sağıroğlu, Emine Sağıroğlu, Bekir Gerçek, Şaner Alap

Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2022

2021 Yılı Sabahattin Sağıroğlu Trabzon´a Hizmet Ödülü
Prof.Dr. Ruşen Keleş´e verildi.

2021 Yılı "Sabahattin Sağıroğlu Trabzon'a Hizmet Ödülü" kentimize ve ülkemize önemli değerleri geçmiş olan Prof.Dr. Ruşen Keleş'e Trabzon Ticaret Sanayi Odasında (TTSO) yapılan törende Trabzonspor'un eski Divan Başkanı ve Kulüp tarihinin önemli isimlerinden Nizamettin Algan, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı, TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ve Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül tarafından takdim edilmiştir.
Trabzon Vakfı ve Derneği Yönetim Kurulları

Prof.Dr. Ruşen Keleş 1932 yılında Trabzon'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon'da okudu. 1954 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari şubesinden, 1955 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

1971-1975 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. Halen Siyasal Bilgiler Fakültesi, ODTÜ ve Bilkent Üniversitelerine ek olarak, KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde kentleşme, kentsel politikalar, yerel yönetim, imar hukuk ve çevre hukuku gibi dersler okutmaktadır.

1993 yılında kendisine Japonya İmparatorluğu Onur Nişanı ile Abdi İpekçi Barış Ödülü verilmiştir. Evli ve bir çocuk babası olup İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2022
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Trabzon Vakfı ve Derneği üyemiz
HAYDAR BAŞKAN
vefat etmiştir.

Cenazesi 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü Beşikdüzü Merkez Camii'nde kılınacak öğle namazından sonra Beşikdüzü Bozlu Köyü mezarlığına defnedilecektir.

Trabzon Vakfı ve Derneği adına Merhuma Allah'tan rahmet, acılı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 9 Temmuz 2024