Son Güncelleme: 17 Mart 2023 02:31:22

Yayınlanma Tarihi : 15 Şubat 2016

Yayınlanma Tarihi : 15 Şubat 2016

Yayınlanma Tarihi : 15 Şubat 2016

SÜPER HAZIRLIK

Trabzon Vakfı tarafından onuncusu düzenlenen “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri-10” ilk kez 24-28 Şubat 2016 tarihleri arasında Kardeş kentimiz Dortmund’da gerçekleşecek.

Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’nin 10’ncusunun Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenecek olması nedeniyle Trabzon Vakfı Genel merkezinde bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Göçün 55. Yıldönümü

Toplantıya Trabzon il ve ilçe dernek yöneticileri, Trabzonlu iş adamları ve davetliler katıldı. Toplantıda bir sunum gerçekleştiren ve bir konuşma yapan Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, “Bugüne kadar yanlızca Ankara’da gerçekleştirdiğimiz “Her Yönüyle Trabzon Etkinliklerini” 2016’da Almanya’nın Dortmund kentinde gerçekleştireceğiz. Bu yılın bizim için tarihsel değeri de büyük, bu etkinliğin 10. yılındayız. 24 Şubat Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluş tarihidir ve her yıl resmi ve özel kuruluşlar tarafından kutlanır. Trabzon 24 Şubat 1918 tarihinde Rus işgalinden kurtulmuştur. İşgalden kurtuluşun 98. yıldönümüdür. Trabzon 1461 yılında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Trabzon’un Fethi’nin 555. yıldönümüdür. Türkiye’den Almanya’ya en çok göç veren kentlerin başında Trabzon gelir. Göçün 55. yıldönümüdür” dedi.

Yöresel Tatlar Gidecek

Etkinliklerle ilgili hazırlıkları büyük bir motivasyonla sürdürdüklerini belirten Bilgin Aygül, “Bugüne kadar birçok medeniyeti bünyesinde barındıran Trabzon’un, gelenek ve göreneklerini, kültürünü, zengin mutfağını her yönü ile tanıtmak, Almanya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yaşayan hemşerilerimiz ile Alman vatandaşları ve Avrupalılara tanıtmayı ve bu güzellikleri paylaşmayı amaçlamaktadır. “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri-10” yurt dışında şu an ikinci ve üçüncü kuşak olarak yaşamlarını sürdüren hemşehrilerimize kendi kültürlerini, gelenek ve göreneklerini tanıtmak, bir bellek oluşturmak ve bu uyum sürecinde onların yabancılaşmadan kültürümüzü tanımalarına bir fırsat oluşturarak farkındalık yaratacaktır. Yöresel Tatlar, yöresel mutfaklar, kentin ve kentlinin tanıtımı, kentin tarihi ve ticari potansiyeli, geleneksel sanatlar, kentli yazarların söyleşileri ve imza günleri, söyleşiler ve konserler yer alacaktır” diye konuştu.

Volkan Konak Sahne Alacak

“Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri-10”un açılışını 20 bin kişilik bir salonda Volkan Konak konseri ile yapacaklarını ve Fuat Saka’nın da bir konser vereceğini söyleyen Bilgin Aygül “Volkan Konak ile yapacağımız açılış konserini 20 bin kişilik bir salonda gerçekleştireceğiz. Ayrıca dört gün boyunca konserler ve gösteriler düzenleyeceğiz. Trabzon’u tanımayan 2. ve 3. kuşak gençlere, Almanya’da yaşayan hemşehrilerimizle birlikte Almanlara ve Avrupalılara Trabzon’u tanıtma fırsatı bulacağız” diye konuştu.

http://takaonline.com/super-hazirlik/ 27 Aralık 2015

Yayınlanma Tarihi : 28 Aralık 2015

Almanya’nın Dortmund şehrinde 24-28 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan 10.Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'nin tanıtım toplantısı, 12 Kasım 2015 tarihinde Trabzon'da yapıldı.

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau ise, toplantıya sinevizyonla bağlanarak görüşlerini ifade etti.

Dortmund ile Trabzon’un kardeş kent olduğunu hatırlatan Sierau, “Dortmund’da göçmen nüfusunun çoğunluğunu Türklerden, Türklerin de çoğunluğu Trabzon ve bölgesindeki illerden ve geldikleri illere sıkı sıkıya bağlı insanlardan oluşuyor. İşte bu nedenle bu etkinliklere çok önem veriyoruz. Trabzonluları Dortmund’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi : 18 Kasım 2015